Перейти до вмісту
Home » Море по коліна

Море по коліна

Яхти, катери, лайнери, пароплави, пороми – на чому та як переплести океан вибір завжди є. Галузь суднобудівництва у світі останні кілька років перевернулася з ніг на голову – величезними лайнерами а-ля «Титанік» зараз нікого не здивуєш. Значення та масштаб водних вантажоперевезень у світі зростають. Так транспортувати товари з континенту на континент набагато дешевше. Головний аргумент – не потрібно витрачатися на прокладання та ремонт доріг, адже природа вже все зробила. Про світове суднобудування та роль України в ньому говоримо з директором Міжнародної виставки катерів та яхт Олександром Баталовим.

Олександр Баталов (другий зліва) на відкритті Міжнародної демо-виставки яхт та катерів 2016. Джерело: http://www.chervonakalina.com.ua

Прибутки

Військова сфера суднобудівництва – це ціла окрема галузь, яку досліджувати зовсім не просто. М`яко кажучи, не всі країни відкривають свої справжні потужності виробництва, адже це політична стратегія певної держави. Тут наразі світове товариство на перше місце висуває Китай. А от про цивільну галузь суднобудування знаємо набагато більше. До того ж, якщо військові кораблі бюджет у країни забирають, то цивільні – пасажирські чи туристичні – тільки додають.

Бізнес продажу яхт є доволі делікатним. Враховуючи вартість такого плавзасобу, клієнтська база часто є прихованою від публічного ока. Люди рідко використовують кораблі як транспортний засіб – це радше туристичний елемент. Проте ви здивуєтесь, які величезні прибутки ця сфера дає країнам, особливо острівним. Такий сегмент економіки, як круїзи архіпелагами, у деяких тихоокеанських регіонах дають ледь не третину бюджету країни.

Міжнародна демо-виставка яхт та катерів 2016. Джерело: http://www.chervonakalina.com.ua

Екологічність

Це основна тенденція у галузі пасажирського та приватного суднобудування у світі на сьогодні. Ще років 20-30 тому верфі не часто задумувались про екологічну складову даного бізнесу. До того моменту, як цього почали вимагати самі клієнти. Екологічна свідомість особливо помітна в суднобудівних компаніях Середземномор`я. Більшість з них вже перейшла на судна-гібриди: вони працюють частково від сонячних панелей, частково – на паливі. Повністю відмовитись від паливних ресурсів на сьогодні, на жаль, не можливо. Це дуже дорого і непрактично.

До того ж виникає питання безпеки. Скільки яхт та кораблів потім доведеться виловлювати посеред океану в похмурі дні? Варіант використання енергії води також розробляється зараз. Стосовно України все значно складніше, адже екологічна свідомість наших співгромадян залишається на дуже низькому рівні. Клієнти майже не звертають увагу, який вид енергії використовує те чи інше судно. Їм важливіше – скільки використовується палива та скільки воно коштує. А, як відомо, попит породжує пропозицію».

Безпека

Усі судна для приватного користування зараз виготовляють з надлегкого пластику, який неможливо потопити. Так, про Титанік також говорили, що його потопить лише сам Бог, але основа того корабля сталева, туристичні малі судна – пластикові. Питання безпеки часто залежать від країни розташування верфі. Північна та Південна Америка частіше за інших страждає від ураганів та штормів, тому й заходи безпеки відповідні.

А взагалі все залежить від класу судна. Це «А», «В», «С». Клас «А» – це судна, призначені для океанічних перевезень. Клас «В» підходить для моря, а клас «С» – для річок та озер. Тому, відповідно, на плавзасобі класу «С» Атлантику ви точно не перетнете. Кораблі на верфі будь-якої країни можна вважати безпечними до тих пір, поки ви не вилазите за рамки їх можливостей.

Міжнародна демо-виставка яхт та катерів 2016. Джерело: http://www.chervonakalina.com.ua

Україна     

В Україні ринок суднобудування останні чотири роки перебуває в стадії стагнації. Пік розвитку цієї сфери припав на 2013 рік. Нині нестабільна економічна ситуація в країні призвела до часткового занепаду галузі.

Основним міжнародним партнером України є Польща, яка має гарний вихід до Балтійського моря. Україна має всі шанси стати передовою країною в галузі суднобудування у світі. У нас для цього є всі компоненти – природні, інфраструктурні та професійні.

Миколаїв, Одеса та Херсон мають всі можливості та потужності стати флагманом даної сфери не лише у нас, а й у всій Європі. В Україні наразі виготовляють річкові та морські судна на всіх етапах, єдине – у нас зовсім не роблять моторів. Їх доводиться замовляти з-за кордону.

 

Спілкувалася  Олена Бондаренко

ПОДІЛИТИСЯ:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.