Саме за цим фільмом більшість людей, які поняття не мають про проблему шотландської незалежності, уявляють собі прагнення та цілі самих любителів волинок та кілтів. У той час, як в Україні активно заохочують об`єднання країни, перипетії Шотландії можуть здаватися нам незначними. Насправді ж ми багато в чому схожі. Як мінімум, у тому, що обидві наші кухні вважають у світі дивними та навіть певною мірою дикими. А що ж з історією?
Шотландець проти англійця, 1792. Джерело: www.britishmuseum.org
1290 – саме тоді все почалося. Відтоді Англія відчайдушно намагалася взяти під свій контроль Шотландію, а шотландці невпинно наполягали на своїй незалежності. Протягом наступних 400 років така холодна війна продовжувалась у своїй стабільній нестабільності. В істориків немає однозначної відповіді, чого це раптом Шотландія вирішила приєднатися до свого на той час заклятого ворога. Одна з версій – шотландські вельможі продали своїх співвітчизників всього-на-всього за 20 тисяч фунтів, які англійці їм заплатили у вигляді хабаря. Більш поширена версія – це шалена економічна криза в Шотландії з якої країна не змогла б вибратися без Англії. Сама ж Англія тримала весь цей час північних сусідів на короткому повідку, бо боялася їхньої свободи. Самостійна Шотландія могла б об`єднатися із Францією чи Іспанією – тодішніми ворогами англійців. Отже, одна країна притягує до себе іншу, аби вона нікуди від неї не ділася й не знайшла собі кращого союзника. Нічого не нагадує? Виходить, не тільки кухні наші можна порівняти.
Проте це все історія. Які ж відносити у шотландців та англійців нині? Ці стосунки оповиті павутиною стереотипів та культурних домислів. Ерін Дуган мешкає в Единбурзі та знає зсередини, що ховається за червоними та синіми прапорами двох країн.
«Я не можу сказати, що в 21 столітті шотландці ненавидять англійців. Ми просто не відчуваємо до них палкої любові. От і все. Із усіх британців «скотс» найбільш патріотичні, ми оберігаємо свою культуру від посягання інших народів. У нас своя валюта, свій сленг, у деяких регіонах країни навіть говорять не англійською, а кельтською. У нас сусідів жартівливо називають «English bastards». Я б не сказала, що це неприязнь чи нетерпимість, але нас, наприклад, ображає, що коли іноземці уявляють Велику Британію, то для них – це перш за все Лондон та Англія. Хоча, з іншого боку, якщо ви коли-небудь завітаєте до Шотландії, ніколи не називайте нас британцями, ми – шотландці».
Джерело: www.dailymail.co.uk
Напружені відносини між двома народами нині Сполученого королівства склалися історично, й цей відгомін можна почути навіть у сучасній Великобританії. Англійці, виховані на міфах про шотландців з самого дитинства, вважають їх ледь не дикунами. Ерін розказала: нещодавно на теренах туманного Альбіону проводили соціологічне дослідження. Воно показало головні стереотипи, які вкоренилися в думках англійців з приводу нащадків кельтів.
- Шотландці п`ють багато алкоголю.
Самі ж мешканці країни часто називають це даниною культурній традиції й не бачать в цьому нічого поганого. Одна з головних причин високого рівня споживання міцного алкоголю в Шотландії – клімат. Погода тут цілий рік похмура, сонце видно на небі зрідка, тому оковита розраджує сірі будні.
Найбільші гулянки бувають у Глазго, а от в столиці Единбурзі до алкоголю ставляться спокійніше.
- Шотландці часто вживають грубу лайку.
Такий стереотип знаходить своє відображення в англійських серіалах та фільмах. Самі ж кельти не вважають, що нецензурна лексика в їх розмовах дуже поширена.
- Шотландці досить агресивні й використовують грубу фізичну силу в суперечках.
Це знову ж таки є баченням лише англійських медіа. It depends, як кажуть, від характеру людини.
Дослідила Олена Бондаренко