Височезні гори та глибокі каньйони, середньовічні храми та ультрасучасні готелі, рибацькі човники та дорогі пароплави. Чорногорія доводить раз і назавжди, що розмір не має значення.
Після анексії Криму українці, яким таки вдалося вирватись в омріяну відпустку, зустрілися з гострою проблемою: куди тепер пакувати валізи? Хоча долар катається на американських гірках вгору-вниз-вгору, але ж підсмажитись під літнім сонечком, поплавати у морській водичці, поїсти рапанів з мідіями — хочеться! Європейське узбережжя — дорого, Одесса, Затока, Бердянськ — ціни майже європейські, а умови ніби застрягли у дев’яностих, Єгипет — спекотно, а у Туреччині окрім готелю — піти нікуди. Але якщо кілька годин попереглядати сайти різноманітних туристичних компаній, надія на гарну відпустку знову запалає у серці. Туристичні оператори кричать про дешевий та якісний відпочинок у Чорногорії. Але чи не брешуть?
Експерти кажуть
Дар’я Горецька, власниця туристичної агенції
“Найчастіше мені задають питання на кшталт: а чи варто взагалі їхати в Чорногорію у відпустку? А куди і на скільки днів, щоб відпочити добре, але не дуже дорого? Ну і про те коли саме краще приїхати до Чорногорії? Якщо коротко, то звичайно — варто. Це безмежно різноманітна країна, кожен гість неодмінно знайде в ній щось для себе. Якщо ви любите не тільки відмінні пляжі, але і хочете побачити щось нове, але при цьому готові трохи пожертвувати комфортним проживанням і харчуванням – Чорногорія обов’язково вам підійде. Інформація про те, що Чорногорія – дуже дешева країна, сильно застаріла. Особливо після нещодавнього різкого стрибка цін на валюту. Але водночас надзвичайними ціни теж назвати не можна. Вони просто курортні, трохи вищі, ніж хотілося б”.
То де взагалі Чорногорія?
Чорногорія – одна з найстаріших європейських держав, розташованих на Балканському півострові. Ця невелика, але дуже красива країна межує з Албанією, Косово, Сербією, Боснією і Хорватією. Розташування можна назвати ідеальним для туристичного центру, адже Чорногорія лише у кількох годинах льоту від Європейських столиць. Щоб потрапити туди з Києва потрібно подолати 1268 км, а це усього дві години у небесному просторі.
Сонце, море, пляж…
Загальна протяжність пляжної лінії в Чорногорії – 73 км. Усі пляжі дуже різні: від дрібного піску на півдні до штучних бетонних платформ на північному заході узбережжя. Практично всі розташовані в затишних, закритих від вітру і хвиль бухтах між крутими скелями. Чудові пляжі Будви, Бара, Сутоморе, Герцег-Нові пропонують відпочивальникам розвинену інфраструктуру і дозволяють розслабитися, забувши про побутові дрібниці. Можна влаштувати променад уздовж берегової лінії, де на туристів чекає безліч кафе, ресторанів і магазинів.
Гастрономічне турне
Потрапивши до Чорногорії важко не розгубитися серед розмаїття ресторанних закладів з шедеврами балканської гастронімочної культури. Місцева кухня сформувалася в результаті змішування різних кулінарних традицій, тому перетворилася на дуже самобутнє явище. Велика розмаїтість страв обумовлена впливом слов’янських, угорських, німецьких, турецьких і середземноморських, зокрема італійських, традицій.
Характерна риса чорногорської кухні – використання всіляких сирів. Традиційну місцеву трапезу неможливо уявити без “качкавалі”, “качамаку”, “златібору”, “липського” та “сенічкі”, а також без місцевої бринзи з коров’ячого та овечого молока. Дуже поширені рибні страви і страви з морепродуктів. Популярні уха “Рібля чорба”, далматський гуляш з різних сортів риби, фарширована чорносливом форель, риба в горщику по-охридськи, плов з морепродуктами, запечений у вершках короп “япраке” або “попеко”. На десерт обов’язково потрібно замовити знамениті “пригаліци”, тобто пончики по-нашому.
Звичайно, ви можете приїхати лише для надокучливого пляжного відпочинку на березі Адріатичного моря з коротенькими гастрономічними прогулянками у перервах, але як тільки ви перетнете кордон — готуйтеся: вас обов’язково затягне у пущу чудернацьких розваг.
Що робити, коли набридне валятися на сонці?
Країна добре розвинула свої можливості у сфері туризму. За словами місцевих, це відбувається спільними зусиллями можновладців, які вкладають величезні кошти у розвиток різноманітних центрів та туристичних компаній, аби зробити країну більш привабливою для туристів з товстими гаманцями.
Перелік екстремальних (чи майже екстремальних) видів відпочинку широкий. Можна обрати рафтинг найглибшим каньйоном Європи, що розкинувся над річкою Тара, яку називають “Сльозою Європи” за її надзвичайно чистоту. Чорногорія – фантастичне місце для усіх видів гірського відпочинку, адже велика частина ландшафту країни — незаселена гірничо-лісова глушина, де, до речі, себе чудово почувають ледь не останні європейські ведмеді, вовки, та рисі. Дайвінг теж дуже привабливий вид туристичної активності. Звичайно, Чорногорія не має підводних коралових садів Шарм-аль-Шейху, але її води населяє багато екзотичних видів риб, вода має неймовірну видимість, а вражаючий підводний рельєф доповнює велика кількість затонулих суден, які ніби перенесуть тебе у часі. Каякінг, кайт і віндсерфінг, скелелазіння, парапланеризм, верхова їзда та просто піший туризм – обирати є з чого, чи не так?
Що подивитись?
У Чорногорії є місця, які стали своєрідними візитними картками цією маленької країни. Тут безліч можливостей урізноманітнити пляжний відпочинок оглядом визначних пам’яток і вивченням величезної кількості об’єктів культурної спадщини в Чорногорії. Деякі міста засновані в настільки давні часи, що навіть важко уявити собі, як протікало тоді життя людей. Середньовічні фортеці і церкви, величні барокові палаци, музеї, наповнені згадками про колишню морську міць, що чудово збереглися, незважаючи на роки іноземного панування.
Пераст
Мініатюрне кам’яне містечко Пераст колись було столицею мореплавців. Місто, яке можна повністю обійти за пів годинну, вражає своєю архітектурою у стилі венеціанського бароко. Тут зберіглись палаци знатних чорногорських родин, що вражають своєю вишуканістю. Але найбільша прикраса цього міста – у відкритому морі. Це два невеликих острови, на яких розташувалися церкви: монастир Святого Георгія (IХ століття) та Богоматері на Рифі (ХV століття). Вважається, що остання святиня була зведена місцевими жителями, які створили острів з каменів на місці, де бачили привид Мадонни з немовлям.
Котор
Коли відвідуєш Котор, створюється відчуття, що замість туристичного автобуса ти випадково сів у машину часу. Це місто з традиціями, історією, та неймовірно живописними видами. Стара частина міста, побудована в 12–14 століттях, під захистом ЮНЕСКО. Тут точно є на що подивитися: гарні середньовічні вулички, гігантська кількість храмів, кріпосна стіна, друга у світі після Великої китайської, неймовірно красива Боко Каторська бухта.
Герцег-Нові
Це місто справедливо називають ботанічним садом Чорногорії. Це найзеленіше місце країни, тому що моряки привозили сюди різноманітні рослини з усіх куточків світу. Національний парк Дурмітор Він приголомшує своїми запаморочливими каньйонами, блискучими льодовими озерами, гірськими піками. Однієї екскурсії явно не вистачить, аби осягнути увесь масштаб і красу цього місця. Древні ліси, гори, озера, поля, печери, невеличкі села, де люди нічого не знають про блага цивілізації.
Не важливо, скільки днів ви проведете в Монтенегро – однієї поїздки все одно буде замало. У країну захочеться повернутися для того, щоб знову поринути в атмосферу середньовіччя, полюбуватися розкішними яхтами, захопитись краєвидами та відчути чорногорську гостинність.
Захоплювалася Катерина Буцхрікідзе