Перейти до вмісту
Home » П’ятдесят першим штатом будете?

П’ятдесят першим штатом будете?

На референдумі 11 червня мешканці Пуерто-Рико проголосували за вхід до США, себто за становлення їх 51-им штатом. Таке голосування у країні відбувається далеко не вперше. Та чи вдасться їй досягнути мети цього разу?

Джерело: 2000.ua

Пуерто-Рико – це взагалі самостійна держава?

Не зовсім. Це територія, яка перебуває на правах самоуправління, але під юрисдикцією Сполучених Штатів. Простіше – це утворення, яке керується іншою державою, але не є її повноправним членом. Президент Пуерто-Рико – президент США. Але голосувати за нього на американських виборах мешканці острівної країни не мають права. Натомість голосують за свого губернатора, який обирається раз на чотири роки. А ще Пуерто-Рико має власну конституцію, законодавчу, виконавчу і судову гілки влади. А із США пов’язане спільним громадянством, валютою й обороною. Свій статус Пуерто-Рико здобула ще 65 років тому.

А що показали результати референдуму?

Результати референдуму звучать приголомшливо – 98% проголосували за злиття із США. Але є одне велике АЛЕ. Явка на виборах склала 23%. Голосувати прийшли лише ті, хто підтримує приєднання. Ті, хто проти, пішли легким шляхом – на вибори не з’явилися. Таке голосування в Пуерто-Рико не вперше. Подібних референдумів було ще чотири. До 2012 року пуерториканці голосували за збереження асоційованої держави. А 5 років тому передумали: 65% проголосували за приєднання до США. Однак тоді нічого не змінилося. Парламент Сполучених Штатів так і не розглянув волевиявлення мешканців острівної країни.

Джерело: Кореспондент

А що треба, аби приєднатися до США?

Існує три етапи приєднання. Перший – референдум усередині країни. Другий – голосування в обох палатах парламенту США. Третій – підпис Президента. Звучить дуже просто. Але на практиці виходить інакше. Нині 51-им штатом США хоче стати не лише Пуерто-Рико. Претендентів аж 14. При цьому – більшість усередині країни. Мріє про від’єднання округ Колумбія чи, наприклад, північна Вірджинія. Востаннє до Сполучених Штатів приєднувалися 58 років тому, у далекому 1959 році. Тоді новими штатами стали Аляска і Гаваї.

США взагалі хоче, щоб Пуерто-Рико приєднувалася?

Не горить бажанням. Тим паче зараз, коли більшість займають республіканці. Адже споконвіку пуерториканців підтримували демократи. Але проблема не лише у політичних партіях. Упродовж десятків років місцеві мешканці прагнули незалежності, а островом ширилися антиамериканські настрої.

Зараз ситуація змінилася. Пуерто-Рико переживає гостру економічну кризу. Тож усередині країни заметушилися й вирішили, що негайно потребують допомоги. Зовнішній борг держави складає 72 мільярди доларів, а ВВП – близько 102 млрд. У країні торік навіть оголосили дефолт за зовнішнім боргом. Як на державу із 4 мільйонами населення такі цифри вражають. Навряд США, ще й на чолі із республіканцем Дональдом Трампом, захочуть усиновити таке проблемне чадо. Тим паче у час, коли видатки в країні скорочуються, а ситуація у світі загострюється.

 

Розбиралася Оксана Думська

ПОДІЛИТИСЯ:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.