Перейти до вмісту
Home » Розбиті вікна проти криміналу

Розбиті вікна проти криміналу

Джерело: Studway

Дрібні правопорушення породжують серйозніші. Так каже теорія розбитих вікон. Відповідно до неї, якщо хтось розбив скло в будинку і ніхто не вставив нового, то незабаром жодного цілого вікна там не залишиться. Її засновниками були гарвардські професори Джеймс Куінн Вілсон і Джордж Келлінг. Вони сформулювали теорію в 1893. А за 10 років її почали застосовувати на практиці. Активно використовував мер Нью-Йорка (1994-2001) Рудольф Джуліані. Ось що він розповів на нещодавній лекції в Києві:

Джерело: AFP

Важливо звертати увагу не лише на серйозні злочини, вбивства, торгівлю наркотиками, але й на менші правопорушення: розбивання вікон, перестрибування турнікетів у метро. Раніше в нью-йоркському метро люди перстрибували через огорожі, аби пройти без жетона, а поліція просто стояла поруч і спокійно дивилася на це. Вони нічого не робили!

По-перше, великі злочини виростають з дрібних і таким чином ви попереджаєте їх, а по-друге, міські громади відчувають себе у безпеці. Адже атмосфера небезпеки виникає, коли хтось малює жахливі графіті на стінах, у когось крадуть сумку або гаманець, навітья кщо там не так вже й багато грошей. Це травматично для людей.

Ми почали знаходити і карати дрібних злочинців, які хуліганили. І поступово люди перестали боятися виходити на вулицю вночі, ходити на вечірні сеанси в кіно чи в бібліотеку. Адже раніше в деяких районах через злочинність вони були фактично замкнені у своїх будинках.

Ми розвинули комп’ютерну систему, за якою могли вимірювати злочинність. Щодня у різних місцях міста ми вивчали, де такі заходи були успішними, а де зазнали поразки. І таким чином ми могли розсилати групи полісменів, попереджати правопорушення.

Джуліані проводив політику «нульової терпимості до правопорушень» і незабаром знизив загальний рівень злочинів більш як удвічі, а вбивств – на дві третини. У 2005 Нью-Йорк визнали найбезпечнішим містом США. Та соціологи поділилися на два табори. Частина приймала теорію, інші ж критикували: сумнівалися, що недотримання одних правил може підштовхувати людей до порушення решти.

І теорія подіяла. Рівень злочинності в Нью-Йорку за часи мера Джуліані вперше за 30 років почав знижуватися. За підрахунками ФБР, в середньому він упав майже на 50%.

Джерело: web.archive.org

Крім того, у 2008, ірландський дослідник Кеєр Кезер провів низку експериментів. Вони показали: теорія діє. Один з експериментів підштовхував людей до дрібної крадіжки.

З поштової скриньки стирчав конверт, з якого проглядала купюра в 5 євро. Коли поштова скринька була розмальована або навколо розкидано сміття, конверт привласнили 27% перехожих. З чистої ж забрало гроші вдвічі менше людей.

 

Теорію вивчала Роксолана Лісовська

ПОДІЛИТИСЯ:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.