Перейти до вмісту
Home » Казки про те, як країни прапори обирали

Казки про те, як країни прапори обирали

Якщо очі – дзеркало душі, то прапор можна назвати дзеркалом історії країни. Не дарма ж підбираються спеціальні кольори, символіка, форми та їх розміщення. Прапори як сучасне мистецтво, тільки з невеличкою поправкою: їхню символічність автори спочатку задумували і лише потім реалізовували, а не навпаки.

Джерело: DeviantArt

На стягах існує закономірність у використанні кольору відносно релігії, фігур – стосовно політики. Так, червоний – боротьба патріотів за свободу держави, зелений колір або місяць із зіркою – ісламізм, синій – символ морської держави, чорний – африканської. Та все ж деякі країни мають доволі незвичні пояснення своєї державної символіки. Ми зробили топ-5 найоригінальніших тлумачень прапорів.

5 місце: Ангола

Прапор Анголи складається з червоної смуги зверху та чорної знизу. Посередині – половина шестерні, мачете та зірка. Якщо червоний колір ми можемо пояснити, як зазвичай, повагою до патріотів, а чорний – приналежністю до африканського континенту, то із жовтими зображеннями шестерні, зброї та зірки буде складнувато. За неофіційною інформацією, шестерня на стязі символізує робочий клас та виробництво, мачете – селян та воїнів (питання «Кого з них саме і в якому прояві?» залишається без відповіді). Найцікавіше із зіркою. Більшість населення Анголи – християни, тому зірка ніяк не можу бути символом мусульманства. Вона з’явилася на стязі в 1962 році після фінансування Народного руху за звільнення Анголи Радянським Союзом.

4 місце: Австрія

Здавалося б найзвичайнісінький прапор: дві червоних смуги зверху та знизу та біла смуга посередині. Розмір та співвідношення сторін у нього також стандартне. За офіційною  інформацією біла смуга символізує Дунай, який протікає по всій території держави; червоний колір – кров патріотів, пролита за вільну і незалежну державу.

Однак нас зацікавила інша теорія: існує історія, що Герцог Австрійський V Леопольд під час бою був одягнений у білу сорочку. У бою під час одного із хрестових походів він настільки забруднив свою сорочку кров’ю, що вона була повністю червона. Окрім місця, де був затягнутий пояс – ця смуга залишилася білою. За легендою, після повернення додому, герцог був настільки вражений боєм, що вирішив увіковічнити цю подію і перетворити зображення на своїй сорочці на прапор.

3 місце: Шрі-Ланка

А от стяг Шрі-Ланка просто наповнений оригінальним символізмом та знаками. На ньому  зображено лева, який тримає в руках шаблю. Він розташований на червоному трикутнику, що символізує більшість у релігійному співвідношенні – буддистів. Зелена смуга стягу означає іслам, а помаранчева – індуїзм. Меч у лапах лева – символ незалежності. У  червоному прямокутнику в його кутах зображено листки фікуса (за теорією, якщо це фікус), які означають любов, витримку, взаємоповагу та співчуття.  Існує альтернатива цій популярній рослині в домашньому горщику. Вона більше наповнена сенсом та символічністю. Чотири пелюстки – листки дерева Бо, під яким Гуатама Будда отримав своє просвітлення. Вони символізують Чотири Благородні істини буддизму.

2 місце: Непал

Тут уряд Непалу вирішив поламати усі стереотипи і правила. Хочете стяг – буде. Хочете червоний (значення нам уже відоме) та синій (символ миру) – ось вам. Місяць та сонце означають надію на гарне майбутнє та стабільність цієї країни, оскільки саме ці небесні тіла постійно видно на небі. От тільки із формою непальці поступитися не захотіли. Мало того, що прапор вертикальний, так він ще складений із двох трикутників. Словом, тут відігралися за все. При чому, пояснення до такої форми ніхто так і не може надати. Серед неофіційних варіантів лідирують версія про два вимпели династії Рана та про… Гімалайські гори. Доволі неоднорідні варіанти, чи не так?

1 місце: Марс. Так-так, вам не здалося.

Так, Марс не є країною. Однак вже заявок на набуття такого статусу повно. Марсіанське товариство визнало цей стяг офіційним символом «червоної планети» та навіть встигло відправити його на батьківщину. Прапор складається із трьох вертикальний смуг: червоної (колір планети), зеленої та сильної (плани по заселенню Марса). Ці кольори підбиралися спеціально до трилогії Кіма Стенлі Робінсона «Червоний Марс», «Зелений Марс» та «Синій Марс».

Як бачимо, символіка прапорів інколи стає проявом креативності нації. Проводять безліч конкурсів на створення дизайну національного стяга, аналізують історичні та соціальні процеси в державі. Цікаво, у що ж вірять представники різноманітних громадських організацій, коли зображують на своїй символіці найдивакуватіші об’єкти. Але про це трішки згодом.

 

Досліджувала Анастасія Темченко

ПОДІЛИТИСЯ:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.