Перейти до вмісту
Home » Він нарешті зателефонував! А що далі?

Він нарешті зателефонував! А що далі?

Про результати розмови Байдена та Зеленського, майбутні перспективи, реакцію Росії та можливі наслідки: аналіз та коментарі експертів спеціально для Format21.

Другого квітня відбулася довгоочікувана телефонна розмова між Джо Байденом та Володимиром Зеленським. Резюме переговорів опублікувала як українська, так і американська сторона на сайтах Офісу Президента України та Білого дому відповідно. В обох заявах можна виділити спільні головні пункти: це і проблема подолання пандемії COVID-19, і реформи та боротьба з корупцією в Україні, а також «непохитна»  підтримка України, зокрема її суверенітету й територіальної цілісності. Здається, тут усе зрозуміло.

Реакція Росії — вони злякалися, розізлилися чи не звернули уваги?

А потім своє резюме зробила і російська сторона. Тут почалося найцікавіше, адже в них, як завжди, власний погляд на речі. Треба уточнити, що однією з головних причин дзвінка Байдена стала ескалація конфлікту на Донбасі та скупчення російських військ на кордоні з Україною. На цьому наголосила речниця Білого дому Джен Псакі одразу після розмови. 

Російське видання «Russian RT» невдовзі після розмови Байдена та Зеленського опублікувало матеріал із коментарями Сергія Судакова, члена-кореспондента Академії військових наук. Експерт наголосив на тому, що президент США своїми заявами показав негативне ставлення до Росії і неготовність до діалогу й налагодження відносин. «Сьогоднішня заява — це заява не посланця миру, а справжнього яструба, який подумає, як знову розпалити ситуацію на Донбасі і як запровадити нові пакетні санкції», — сказав Судаков. 

Але чи не намагатиметься сама Російська Федерація «розпалити ситуацію на Донбасі», завчасно маючи кого звинуватити? Чи, можливо, навпаки утримається від активних дій, побоюючись нових американських санкцій? 

«Самі лише слова Байдена не зупинять російську агресію. Ситуація на Донбасі буде загострюватися», — вважає незалежний експерт та кандидат економічних наук Олександр Хмелевський. «Слова Байдена про підтримку України поки що не конкретизовані. Невідомо про яку підтримку йдеться. Моральну підтримку Україні США надавали й раніше. Також США надавали й матеріальну підтримку, зокрема передавали амуніцію, американські інструктори проводили навчання окремих підрозділів ЗСУ. Зараз відбувається передача американських катерів Україні. Також США продавали Україні окремі види озброєнь, зокрема Джавеліни. Проте, цієї підтримки було недостатньо щоб зупинити російську агресію та повернути окуповані території», — додав експерт. 

«Проте, цієї підтримки було недостатньо щоб зупинити російську агресію та повернути окуповані території».

Олександр Хмелевський

«Розмова президентів України і США мала певний позитивний вплив на розвиток подій навколо ОРДЛО», — каже експерт та науковий співробітник Інституту історії НАН Україні Андрій Мартинов. Проте і Мартинов вважає, що до стабільного покращення ситуації ще далеко: «Треба пам’ятати, що конфлікт має гібридний характер. Тобто має не тільки військово-політичний вимір, а й пропагандистсько-інформаційний, економічний, соціально-психологічний виміри, тощо. РФ сприйняла цю розмову як сигнал для продовження тиску на Україну. Як привід для продовження конфронтації Кремль розглядає маневри НАТО “Захисник Європи” (масштабні військові навчання Північноатлантичного альянсу — ред.). 

Також варто пам’ятати, що Росія де-факто створила стаціонарні військові бази по всьому периметру кордону з Україною. Зважаючи на цей фактор, РФ може будь-коли зменшити або збільшити кількість військ». 

Хотів як краще, а вийшло навпаки

Конкретніше про вплив слів Байдена на теперішню ситуацію сказала експертка Центру структурної політології «Вибір» Лілія Брудницька: «У ЛДНР розкручується теза “Україна майже в НАТО, а РФ нас кидає”. Це змушує Росію демонструвати підтримку ЛДНР у такий спосіб, у який вона собі наразі може дозволити. Парадоксально, але Байден такими словами зіграв на користь ЛДНР: керівництво та частина населення прагнуть конкретизації відносин з РФ та їх оформлення в документальному вигляді». 

Чи матиме розмова вплив на ситуацію зі скупченням російських військ на кордоні?  

«Безпосередній, — каже експертка — Лавров уже заявив, що передислокація військ — це відповідь на відповідні дії НАТО. Але тут Байден зіграв на користь РФ, оскільки підвів базу під аргументацію Росії».

Ці слова підтверджують й останні події. Росія продовжує активно стягувати свої війська до українського кордону: 5 квітня стало відомо про переведення туди мотострілецької бригади з Кемерова, а 6 квітня — ще з трьох округів. Тим часом загострюється ситуація і на Донбасі: за останній тиждень там троє загиблих та четверо поранених.

Візит Байдена до України — просто ввічливість чи реальна обіцянка?

У підсумках розмови на сайті Офісу Президента України можна побачити ще й таку фразу: «Президент США зауважив, що з нетерпінням чекає на візит до України». Насправді, якби цей візит відбувся, це б стало важливим кроком у розвитку українсько-американських відносин, адже, по-перше, ні Барак Обама, ні Дональд Трамп за час своїх каденцій Україну не відвідували. По-друге, сам Джо Байден був в Україні і порівняно нещодавно — у січні 2017 року, будучи на посаді віце-президента США. Тоді візит пройшов досить ефективно: зокрема Байден зустрічався з Петром Порошенко, а потім описав враження від розмови та поїздки в цілому у своїх мемуарах. 

Про те, що Джо Байден кардинально відрізняється від своїх попередників сказав у коментарі Format21 політолог та співзасновник консалтингової компанії «Good Politics» Максим Джигун.

«Байден виглядає відкритішим до діалогу, і Україна вочевидь знаходиться на значно важливішому місці в списку пріоритетів Сполучених Штатів, аніж вона була за адміністрації Трампа чи того ж Обами», — вважає експерт.

На думку Максима Джигуна, можливості візиту виключати зовсім не варто, а його результатом могло б стати підписання важливих стратегічних договорів, зокрема безпекових.  

Проте більшість експертів сьогодні все ж сходяться на тому, що чекати нового візиту Байдена до України найближчим часом не варто.  

«Через стан здоров’я, кількість закордонних візитів Байдена буде обмежена. Україна не належить до числа пріоритетних країн, яким США приділяє найбільшу увагу. Крім того, Байден не може пробачити Зеленського за те, що він був готовий надати Трампу інформацію, яка компроментує Байдена та членів його родини. Тому особисті стосунки між лідерами наших країн не склалися. Тим не менше США і надалі буде підтримувати Україну», — каже Олександр Хмелевський. 

Відомо, що Володимир Зеленський особисто запрошував президента Байдена взяти участь у першому саміті ініціативи «Кримська платформа», а також відвідати Україну в День Незалежності. Андрій Мартинов натомість вважає, що США на цих заходах представлятиме державний секретар Ентоні Блінкен. Чи має він рацію, побачимо згодом. Наразі у відкритих джерелах немає інформації про те, що Джо Байден збирається відвідати Україну. 

Боротьба з українською корупцією — щире бажання чи лукавство?

У ході розмови президент США також наголошував на важливості боротьби з корупцією та впровадженні реформ. У статті «Європейської правди» є думка про те, що це була завуальована відповідь Байдена на питання Зеленського: «Пане президенте, чому ми досі не в НАТО?». Але є і кардинально інші припущення. 

«Що стосується боротьби з корупцією, то слід нагадати, що позиція Байдена з цього питання дуже незрозуміла. Є деякі докази того, що його сім’я має певний зв’язок з корупцією в Україні. Як відомо, син Байдена, Хантер, отримував значні суми в розмірі 50 000 доларів на місяць від компанії Burisma, мабуть, використовуючи посаду батька в адміністрації Обами», — написав експерт та професор «Bard College» Геннадій Шкляревський.

«Розслідування у справі призупинено, і Байден навряд чи буде зацікавлений у поясненні цих обставин. Адже саме Байден вимагав відставки прокурора, який проводив розслідування щодо компанії Burisma, і при цьому погрожував відтермінувати надання Україні кредитів на мільярд доларів».

Геннадій Шкляревський  

Зараз обидва президенти видаються задоволеними розмовою і налагодженням українсько-американських відносин. А як розвиватиметься ситуація, побачимо згодом.

ПОДІЛИТИСЯ: