Перейти до вмісту
Home » (Не)м’яка сила РФ: «Росспівробітництво», «напад русофобії», війна

(Не)м’яка сила РФ: «Росспівробітництво», «напад русофобії», війна

3 квітня РНБО ввела санкції проти низки російських компаній, серед яких і «Росспівробітництво», яке активно веде пропагандистську діяльність в Україні. Спробуємо розібратися, чому це важливо, що означає на практиці і як пов’язано з війною на Сході.

Що таке «Росспівробітництво»?

«Росспівробітництво»  («Російський дім», «Російський центр науки і культури») — орган виконавчої влади Росії, одна з важливих інституцій, що просуває інтереси нашого північного сусіда в усьому світі. Йдеться про культурно-просвітницьку діяльність, вивчення російської мови, залучення абітурієнтів до російських ВНЗ, щорічне вшанування пам’яті ветеранів «Великої Вітчизняної війни» та просування інших кремлівських наративів. 

«Росспівробітництво»  поруч із заангажованими ЗМІ, пропагандою в соцмережах, Московським патріархатом та іншими інституціями створює інформаційне поле, що має неабиякий вплив на людську свідомість. «Відчутно це відображається на молоді,  — зазначає дослідник гібридної війни, член товариства ініціативних науковців Артур Борсук,  — яка в  інформаційному суспільстві є незахищеною від потужної машини пропаганди РФ та легко стає жертвою агресії з усіх сторін».  Це називають м’якою силою або soft power. Вона ґрунтується на поширенні ідеалів, цінностей, культури однієї країни на іншу. 

«Відчутно це відображається на молоді, яка в  інформаційному суспільстві є незахищеною від потужної машини пропаганди РФ та легко стає жертвою агресії з усіх сторін».

Артур Борсук

А от результат «м’якої» діяльності «Росспівробітництва» де-факто жорсткий. Наприклад, бойовики Олексій Селіванов та Андрій Савельєв, які брали активну участь у культурно-просвітницьких заходах цієї інституції,  у 2014 році взяли до рук зброю. І таких осіб доволі багато. Абстрактний «рускій мір» має цілком реальні наслідки, які ми вже сім років спостерігаємо в Криму та на Сході. 

Годі вже й говорити про «російсько-українського поета Тараса Шевченка», вивезення українських школярів на відпочинок до Росії, агітацію до вступу в російські університети, що спричиняє  інтелектуальну міграцію, тощо. 

У чому полягають санкції РНБО?

За словами кандидата економічних наук Олександра Хмелевського, «санкції передбачають заборону діяльності філій та представництв на території України, припинення дії міжурядових проєктів та програм в гуманітарній, науковій та інших сферах, заборону на оренду майна та укладання будь-яких угод, заборону на проведення агітації та пропаганди, громадської та гуманітарної діяльності». Також це означає блокування інтернет-провайдерами доступу до вебресурсів «Росспівробітництва». 

«Санкції передбачають заборону діяльності філій та представництв на території України, … заборону на проведення агітації та пропаганди

Олександр Хмелевський

Звичайно, у Росії  з відповіддю на такі дії української влади не забарилися. Керівник «Росспівробітництва» Євген Примаков на своїй сторінці у Facebook зазначив, що «російських, російськомовних, людей, що Росії симпатизують, тих, що бажають дружити з Росією, зокрема і навчатися в Росії, ми на поживу Київському режиму не залишимо» і запевнив, що скоро слід очікувати на неприємну відповідь. Що ж, чекатимемо. 

Представниця російського зовнішньополітичного відомства Марія Захарова заявила, що санкції, накладені під час «чергового нападу русофобії», є відверто не дружнім кроком. Вона підкреслила неправомірність дій української влади, спираючись на угоду «Про заснування та умови діяльності інформаційно-культурних центрів». Напевно, Захарова забула, що в угоді йдеться саме про інформаційно-культурні центри, а «Росспівробітництво» є державною установою і не має реєстрації як заклад культури. Більше того, «Російський центр науки і культури» фінансує проросійські політичні організації, що становить загрозу безпеці України. 

Не взяв до уваги ці факти і спікер Державної Думи Росії В’ячеслав Володін, що у своєму Telegram-каналі звинуватив Україну в «нехтуванні міжнародним правом і здоровим глуздом». 

Санкції: дієві кроки чи гаяння часу?

Офіс «Росспівробітництва» в Києві закрили, і на телефонні дзвінки організація не відповідає. Та чи означає це повне припинення діяльності?

За рік епідемії COVID-19 заклади та установи навчилися працювати дистанційно і проводити свої заходи онлайн. До цього може вдатися і «Росспівробітництво». Як показує практика, блокування вебресурсів можна легко обійти за допомогою VPN-додатків, а заходи проводити на платформах Zoom, Google Meet тощо. 

У російських ЗМІ вже поширили інформацію про те, що «Росспівробітництво» в Україні не припинить свою діяльність, а повністю перейде в онлайн-формат. Це підтвердив журналістам Format21 і «Російський дім» на наш запит у Facebook: «Проведення культурних заходів продовжиться, але вже в онлайн-форматі. Частина з них вже переведені в онлайн. Російський дім буде використовувати будь-які можливості, щоб підтримувати людей, зацікавлених у співробітництві з Росією».

«Проведення культурних заходів продовжиться, але вже в онлайн-форматі. Російський дім буде використовувати будь-які можливості, щоб підтримувати людей, зацікавлених у співробітництві з Росією».

«Російський дім»

Отже, будь-які заборони та санкції можна обійти. Проте такий крок української влади все одно є важливим заходом у боротьбі з російською агресією, адже підриває діяльність пропагандистської машини РФ.  «У цьому контексті головне не втратити рішучості та продовжувати проведення таких дій задля зменшення впливу російської гібридної війни. Збільшення рівня інформаційної освіти громадян теж відіграє велику роль в цій протидії», — зазначає Артур Борсук. 

Активна боротьба з російською агресією не тільки на фронті, а й в інформаційному, правовому та економічному аспектах — ключ до перемоги.

ПОДІЛИТИСЯ: