Перейти до вмісту
Home » Депресія. Як її впізнати?

Депресія. Як її впізнати?

«Раніше її не було», «самі собі це понавигадували», «у мене теж депресія, але я встаю та роблю те, що треба». Такі й багато інших фраз ми точно неодноразово чули та звертали на них увагу. А й справді, що такого особливого в депресії? Просто хтось може справлятися з поганим настроєм, а хтось — загострює на ньому свою увагу. Відповідь на запитання «Чим відрізняється депресія від поганого настрою» одна: перше — це хвороба, яка потребує лікування.

Депресія — це біологічний та генетичний розлад, через який хімічні процеси в мозку проходять інакше. Тому, як не можна сказати діабетику «чогось ти розклеївся, почни вже виділяти інсулін», так не можна сказати людині із цією хворобою — почувайся краще. Зазвичай, це захворювання — сума біологічних, психологічних і соціальних факторів. Рідко до цього призводить лише одна конкретна причина. Спадковість, умови раннього розвитку й особливості життя людини визначають ступінь її схильності до депресії.

Для того, щоб пояснити, як почувається хвора людина, ми пропонуємо прочитати коментарі користувача Twitter Євгена Велько, який поділився своїм досвідом з підписниками.

 • «Людина з депресією майже завжди відчуває провину. Особливо за поведінку, що випливає із самої депресії. “Вибач, що плачу/скаржуся/відчуваю біль/задихаюся/б’юся в припадку” і т. д.»
 • «Людина в депресії одночасно хоче й не хоче уваги: ​​турботи не вистачає, і в той же час вона викликає почуття провини, а в підсумку сидиш на самоті, продовжуючи мріяти про турботу. Тому стрьомно просити — хочеться, щоб твої потреби вгадали. Але вина буде в будь-якому випадку.»
 • «Постійно замерзають долоні, стопи, пальці рук і ніг. При будь-якій температурі. У мене це в основному ноги, тому іноді я навіть улітку сплю в шкарпетках».
 • «Дуже часто залипаю поглядом на одній точці. Спочатку думав, що це “побочки” ліків, але потім дізнався, що таке відбувається в більшості моїх знайомих з депресією. Не просто задуматися, а зупинити погляд, не думаючи взагалі ні про що, і випасти з реальності іноді на кілька годин».
 • «Суперчаста штука при депресії — синдром “стомлюючого сну”. Ти прокидаєшся вже втомленим. Неважливо, скільки тривав сон, 3 години або 18, — ти втомився так, ніби на ніч тебе забирали в рабство на плантації. Тіло болить, голова квадратна, сил немає. І так — щоранку.»
 • «Недоробливість — класика для депресії. Не досперичався, не закінчив роботу, не додивився фільм, не доїхав куди треба й т. д. Сили пропадають посеред дії і часто без причини. А потім слухаєш докори за прокрастинацію та гризеш себе ще більше».

Важливо розуміти, що за статистикою, у кожної людини хоча б раз була депресія. Зараз це найбільш поширений психічний розлад. На постійній основі нею страждає кожен десятий віком старше 40 років, дві третини з них — жінки.

Байдуже ставлення до свого психічного стану здоров’я може призвести до трагічних наслідків. Але помітити депресію в самого себе майже неможливо. Тому, якщо вас непокоїть стан близької людини, наступні підказки можуть стати корисними.

Як виявити депресію?

 1. Пригнічений настрій
  До пригніченого настрою належать зневіра, печаль, млявість та дратівливість. Майбутнє здається похмурим і таким, що нічого не значить. Може значно збільшитися плаксивість.
 1. Втрата задоволення
  Справи, які раніше дарували гарний настрій, більш не задовільняють або не цікавлять. Із життя зникає радість.
 1. Втома
  Депресія викликає втрату ініціативності, інерцію та відчуття втоми. Здається, що енергії не вистачає навіть на маленькі справи.
 1. Втрата впевненості в собі або самоповаги
  Характерні думки про власну слабкість і нікчемність, віра у власний успіх дуже слабка.
 1. Надмірна самокритика або необґрунтоване почуття провини
  Людина почувається винною, вважає, що заслуговує на покарання. Це часто стосується таких проблем, на які людина нездатна вплинути.
 1. Повторювані думки про смерть і самогубство або ж спроби позбавати себе життя 
 1. Нерішучість або ослаблення здатності концентрувати увагу
  Людина не здатна зосередитися або діяти навіть у таких справах, які раніше здавалися легкими.
 1. Психомоторні загальмованість або збудження
  Може спостерігатися або заціпеніння, або гіперактивність.
 1. Порушення сну
  Це, зокрема, труднощі із засинанням, переривчастий сон і швидке пробудження, а також підвищена сонливість.
 1. Втрата апетиту й ваги
  Іноді, навпаки, апетит та вага можуть збільшуватися.

Симптоми депресії можуть досить сильно варіюватися в різних людей. Іноді головними ознаками можуть бути фізичний біль і погане самопочуття. У таких випадках буває важко ідентифікувати саму депресію. Хворому важко описати свої відчуття близьким чи медикам.

Тож важливо відповідально ставитися до свого здоров’я, берегти себе та своїх рідних. Не варто боятися психологів і знецінювати їх працю.  

ПОДІЛИТИСЯ: