Перейти до вмісту
Home » Окружний адмінсуд Києва: ліквідація та запропоновані альтернативи

Окружний адмінсуд Києва: ліквідація та запропоновані альтернативи

Володимир Зеленський ініціював розпуск скандального Окружного адміністративного суду м. Києва (далі — ОАСК), подавши до Верховної Ради відповідний законопроєкт №5369. Цей документ передбачає створення нового органу — Київського міського окружного адміністративного суду (далі — КМОАС), юрисдикція якого поширюватиметься на місто Київ. Депутати планують розглянути законопроєкт у першому читанні найближчим часом. А поки Format21 намагався з’ясувати, коли можуть ліквідувати ОАСК і як набиратимуть суддів до нового адмінсуду. 

Зважаючи на суспільне обурення, розпуск — лише питання часу. ОАСК буде ліквідовано з моменту вступу відповідного закону в силу. Та затягнутися може безпосередньо процес створення нового суду, адже законом не визначено конкретного терміну для цього. «Усе залежить від того, наскільки ефективно й оперативно працюватимуть відповідні органи», — зазначає Галина Чижик, експертка із судової реформи «Центру протидії корупції».

«Усе залежить від того, наскільки ефективно й оперативно працюватимуть відповідні органи».

Галина Чижик

Вона пояснює, що Державна судова адміністрація відповідальна за створення нового суду й забезпечення його функціонування, а за наповнення кадрами — Вища кваліфікаційна комісія суддів (далі — ВККС), яка нині не функціонує. Річ у тім, що попередній склад комісії був розпущений у листопаді 2019 року, а новий досі не можуть обрати.

Законопроєкт, що має перезапустити ВККС, зараз проходить друге читання у Верховній Раді. «Якщо за нього проголосують, наприклад, до кінця квітня, тоді ВККС з’явиться десь наприкінці 2021 року. Відповідно лише тоді комісія може почати вирішувати питання про заповнення вакантних посад у новому суді», — розповідає Галина Чижик. 

Засідання Вищої кваліфікаційної комісії суддів

Від майбутнього складу ВККС залежить надважливе: як обиратимуть суддів. Конституція передбачає, що має бути конкурс на посаду, оцінка знань кандидата та його перевірка на доброчесність. Закон скасовує обов’язкове проведення конкурсу. «Проблема також у тому, що попередній склад ВККС запровадив практику, за якої суддів переводили в нові суди автоматично: без конкурсів і перевірок на доброчесність», — стверджує Галина Чижик. Вона пропонує вирішити цю проблему шляхом внесення змін до закону, які вимагатимуть проведення конкурсу на посаду. 

Однак у будь-якому разі судді, що працюють в ОАСК, будуть зобов’язані пройти кваліфікаційне оцінювання, яке вони зі своїм «послужним списком» мали б провалити. Тож знову саме від доброчесності ВККС залежить, чи працюватимуть старі обличчя в новому КМОАС.  

Та допоки суд не буде створено, справи, які розглядав ОАСК, тимчасово будуть передані Київському окружному адмінсуду. Галина Чижик констатує, що найбільша проблема, із якою можуть зіткнутися  громадяни, — це більш тривалий розгляд їхніх справ. Ті позови, які вже розглядає ОАСК, після передачі до КМОАС почнуть слухатися спочатку. Та експертка «Центру протидії корупції» запевняє, що це прийнятна плата за справедливість, на яку в ОАСК годі було сподіватися.

ПОДІЛИТИСЯ:
Позначки: