Перейти до вмісту
Home » Вакцинація в регіонах: кого, коли та чим?

Вакцинація в регіонах: кого, коли та чим?

«Вакцинація — важливий крок для вашого здоров’я та здоров’я ваших близьких. Пам’ятайте про свідомий вибір і небезпеку коронавірусної інфекції», — такі оголошення трапляються всім українцям, хто використовує застосунок «Дія» для запису до листа очікування вакцинації від COVID-19.

Разом із тим перед українцями постає низка питань: «Як записатись на вакцинацію?», «Коли почнеться вакцинація пересічних громадян?», «Чи безпечна вакцина від COVID-19?», «Якими вакцинами будуть щеплювати?» та чимало інших. Тож як насправді проходить вакцинація в регіонах? Format21 вирушає Україною, аби дізнатися.

Львівська область

На сторінці Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА у Facebook на початку березня з’явилася гугл-форма, за якою всі охочі громадяни могли записатися до листа очікування на вакцинацію залишковими дозами. За свідченнями представників департаменту більше 150 людей зі списку було провакциновано залишковими дозами. Варто зазначити, що з 16 квітня в Україні таку практику припинено. Відповідний наказ підписав міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

За його словами, сьогодні громадяни тим чи іншим способом прагнуть щепитися саме вакциною Pfizer, проте вона розрахована винятково на медпрацівників, громадян старших за 80 років, які проживають в інтернатах та будинках для людей літнього віку. Цікаво, що пост із посиланням на гугл-форму для запису існував на сторінці Департаменту ще п’ять днів після відповідного рішення. Видалили його лише після питань журналістки Format21.

Варто зазначити, що у Львівській області людей щеплять двома вакцинами: CoronaVac виробництва китайської компанії Sinovac Biotech та Pfizer-BioNTech (Comirnaty) спільного виробництва німецької компанії BioNTech та американської компанії Pfizer.

За даними Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА, вакцинація  препаратом CoronaVac розпочалася 15 квітня. Пріоритетними групами населення були працівники освіти, які залучені до проведення ЗНО, а також маломобільні групи населення та їхні опікуни. Pfizer надійшла до Львівської області 19 квітня. Наразі вакцинують персонал і мешканців будинків для літніх людей. Далі планують щепити працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій та прикордонників.

«Люди з нетерпінням чекають вакцин. Звичайно, є такі, які не хочуть або ще вагаються, — кажуть у Департаменті охорони здоров’я і запевняють, що вакцинація є виключно добровільною.

«Люди з нетерпінням чекають вакцин. Звичайно, є такі, які не хочуть або ще вагаються».

Департамент охорони здоров’я

Черкаська область

Лариса Кошова

У Черкаській області вакцин дещо більше. Тут щеплять людей аж трьома різними вакцинами.

Першою була британська AstraZeneca (CoviShield), яку виробляють в індійському Інституті сироватки крові. 16 200 доз вакцини Черкаська область отримала ще 24 лютого. Уже 9 квітня її використали в повному обсязі. Зараз, за словами заступниці голови Черкаської ОДА Лариси Кошової, вони очікують надходження цієї вакцини і планують продовжити кампанію з імунізації першого та другого етапів. Як відомо, це медики та люди літнього віку. 

Як і Львівська область, 15 квітня Черкаси отримали партію вакцини CoronaVac в обсязі 4720-ти доз. Нею поки вакцинують так само працівників освіти, які беруть участь у ЗНО, маломобільні групи населення та їх опікунів. Лариса Кошова запевняє: усі, хто отримав першу дозу вакцини CoronaVac, гарантовано отримають і другу. За словами заступниці голови Черкаської ОДА, її замовлять щойно закінчиться перша хвиля щеплень цією вакциною.

Крім того, невелику кількість (1 170 доз) вакцини Pfizer прибуло до Черкаської області 18 квітня. Наступного ж дня розпочався процес вакцинації у Звенигородському будинку-інтернаті для людей з інвалідністю та престарілих.

«Мешканці та працівники вакцинуються за власною згодою. Їх ніхто не примушував це робити, але від щеплення ніхто не відмовлявся. Близько 80 мешканців не вакцинуватимуть через протипоказання».

Леонід Грицик, директор будинку-інтернату
Созонік Тетяна

Разом із тим Format21 вирішив перевірити, які настрої щодо вакцинації переважають у провінційних районах Черкаської області. Завідувачка фельдшерсько-акушерським пунктом села Білашки Созонік Тетяна Григорівна каже, що багато людей похилого віку (80+) відмовляються вакцинуватися через побоювання. Проте лист очікування таки поповнюється охочими, і це переважно молодь від 30 до 45 років. Постає питання: отримають ці люди вакцину, яка залишиться через численні відмови старшого населення, чи їм таки доведеться чекати свого етапу? «Чекаємо наказів з правлячої верхівки», — підсумовує пані Тетяна.

«Багато людей похилого віку (80+) відмовляються вакцинуватися через побоювання. Проте лист очікування таки поповнюється охочими, і це переважно молодь від 30 до 45 років».

Созонік Тетяна

Полтавська область

Ольга Бастаногова

У Полтаві наразі також вакцинують мешканців та працівників інтернатних закладів. Для цього, як і в Черкасах, використовують вакцину Pfizer (Comirnaty). На питання Format21 про залишкові дози логістка з вакцинації проти COVID-19 Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Ольга Бастаногова каже:

«Якщо залишкові дози і є, то ми щепимо медичних працівників із першого та другого етапів вакцинації».

За свідченнями пані Ольги, вакцинація Pfizer почалася так само 19 квітня. Наразі в Полтавській області нею вже щеплено близько 400 людей. «Вакцинування CoronaVac почали з 14 квітня», — каже представниця Департаменту. За статистичними даними, що надали Format21, цю вакцину отримали вже понад 800 людей. Найбільше ж було імунізовано CoviShield (AstraZeneca) — понад 19 тисяч громадян області.

Житомирська область

Схожа ситуація і в Житомирській області. За данними сайту РДА, в області провакциновано вже 18,5 тисяч осіб. Використовують так само три вакцини різних виробників: першою була AstraZeneca, відповідно нею провакциновано найбільшу кількість громадян (понад 17 тисяч); пізніше область прийняла CoronaVac, нею щеплено 761 особу; останньою надійшла вакцина Comirnati (Pfizer), яку ввели вже 486 людям.

На жаль, представники Департаменту охорони Здоров’я Житомирської ОДА надали нам не надто багато інформації. Сказали лише, що працюють чітко за Дорожньою картою й виконують усі вимоги. Залишкових вакцин немає, і для виконання плану доз вистачає. Додзвонитися до відповідальних за імунізацію населення осіб нам більше не вдалося.

Загалом ситуація в Україні приблизно однакова. Віднедавна щеплять працівників та мешканців інтернатів, продовжують вакцинувати медиків, які входять до першого та другого етапів. Format21 сподівається, що до кінця 2021 року Україні вдасться вдало провести кампанію з імунізації населення.

ПОДІЛИТИСЯ: