Перейти до вмісту
Home » Автономія Гонконгу остаточно втрачена?

Автономія Гонконгу остаточно втрачена?

Безликі спальні райони Пекіна, похмурі сірі панельки, повітря, просякнуте духом радянського минулого, відчуття, що на тебе постійно зиркають. Усе це контрастує з величчю гонконзьких хмарочосів, чарівними видами на гавань, мерехтливими вогниками ліхтарів уночі. Ця разюча відмінність спричинена певною відокремленістю одного з провідних фінансових центрів Азії від решти Китаю.

Країна зі строгими обмеженнями та спраглий демократії Гонконг мають різні прапори, паспорти, гімни, герби, валюти, візові режими, рівень знань англійської мови, доступність інтернет-сервісів, напрямки руху на дорогах.

Цей спеціальний адміністративний район — ласий шматочок для підприємців та інвесторів через політику вільної торгівлі, верховенство права, повну свободу руху капіталу, ефективний уряд, низьке і просте оподаткування, близькість до ринків Азії, висококваліфіковану робочу силу.

Коли 1997 року Гонконг повернувся від британців під юрисдикцію Китаю, колишня колонія опинилася у відносно виграшному становищі. Ден Сяопін, фактичний керівник комуністичної держави 1970-х – початку 90-х років, запропонував ідею «Одна країна, дві системи», передбачаючи для Макао, Тайваню і Гонконгу свої власні капіталістичні економічні та політичні системи, а для Піднебесної — соціалістичну. Ця політика мала бути гарантована до 2047 року. Проте 2019 світ став свідком незаконного порушення цієї домовленості.

Ден Сяопін запропонував ідею «Одна країна, дві системи». Ця політика мала бути гарантована до 2047 року. Проте 2019 світ став свідком незаконного порушення цієї домовленості.

Керрі Лам, адміністративний секретар району Гонконг, висунула законопроєкт про екстрадицію, через що вибухнула хвиля протестів. Громадяни були стривожені можливим посиленням впливу материкового Китаю, який був включений у поправку. Основні п’ять вимог: проведення незалежного розслідування випадків жорстокості з боку правоохоронців, звільнення арештованих протестувальників, скасування офіційної характеристики протестів як «заворушень», проведення прямих виборів членів Законодавчої ради і глави виконавчої влади, відставка Керрі Лам. Звірство поліцейських набирало обертів, змушуючи їх застосовувати сльозогінний газ та гумові кулі. Демонстрації спричинили кризу управління. Зрештою, чиновниця відкинула резолюцію.

У травні в Гонконзі знову розпочалися масові протести проти нового «законопроекту про захист національної безпеки», який фактично скасовував гонконзьку автономію, але був усе-таки ухвалений. Унаслідок спалахнули нові демонстрації, поліція заарештувала сотні учасників антиурядових акцій. У відповідь на дії уряду президент США Дональд Трамп увів нові санкції проти Китаю і скасував торгово-економічні преференції для Гонконгу.

27 травня 2020 року Майк Помпео заявив, що ця адміністративна одиниця не може вважатися автономною. «Ця дія влади Гонконгу — ще один яскравий приклад того, що свобода й демократичні процеси принципово підриваються», — йдеться в заяві держсекретаря США.

«Ця дія влади Гонконгу — ще один яскравий приклад того, що свобода й демократичні процеси принципово підриваються».

Майк Помпео

Економіка Гонконгу за 2020 рік у цілому зменшилася на 6,1%, що є найнижчим щорічним показником. Пандемія, владні апетити Китаю та спричинені ними протести, жорстокість правоохоронців і безлад значно вплинули на фінансове середовище.

За передбаченнями фінансового секретаря Пола Чана, економіка зросте на 3,5% цього року.

Захід  стурбований нарощуванням впливу Китаю та згортанням демократичності фінансової мекки Азії. Занадто рано говорити, чи не загрожуватимуть дії Пекіна значній ролі Гонконгу. Порівняно низькі податки, високорозвинена фінансова система, легке регулювання й інші капіталістичні риси зробили Гонконг одним із найпривабливіших ринків у світі та виділили його серед таких материкових фінансових центрів, як Шанхай і Шеньчжень.

Деякі фірми розглядають можливість виїзду з міста. Більшість американських компаній заявили, що їх не влаштовує законодавство. Зокрема Facebook та Google обурилися через те, що тепер вони мусять передавати дані користувачів урядові. Додаток TikTok, що належить материковій компанії ByteDance, припинив діяльність у Гонконгу.

Тисячі жителів міста можуть переїхати до Великобританії, щоб мати можливість отримати громадянство. Ймовірно, що нові обмеження Пекіна щодо свободи слова та посилений тиск на судову владу також змусять багатьох транснаціональних компаній залишити Гонконг.

Влада Китаю не просто придушила прихильників демократії: вона також змінила й зовнішній вигляд міста. Від віконних вітрин магазинів до готелю, перетвореного на штаб-квартиру нового Управління національної безпеки.

«Ідеальний сценарій Пекіна — зберегти Гонконг як фінансовий центр без усієї свободи. Але, схоже, не можна підтримувати міжнародний фінансовий статус Гонконгу, придушуючи його свободу », — зазначає Вікторія Тін-бор Хуей з Університету Нотр-Дам.

«Але, схоже, не можна підтримувати міжнародний фінансовий статус Гонконгу, придушуючи його свободу».

Вікторія Тін-бор

Інші експерти вважають, що спеціальний адміністративний центр збереже свій комерційний статус, незважаючи на демократичний занепад. Пекін створив проєкт «Велика затока», амбіційний план інтеграції Гонконгу й міст сусідньої провінції Гуандун у більш згуртований економічний регіон. Багато фірм та інвесторів роблять ставку на те, що це зміцнення зв’язку тільки примножить успіх, адже фінанси Китаю спрямовуватимуться в Гонконг.

ПОДІЛИТИСЯ: