Перейти до вмісту
Home » Великдень 2021: Як святкуватимуть найважливіше православне свято в умовах пандемії?

Великдень 2021: Як святкуватимуть найважливіше православне свято в умовах пандемії?

Цього року Світле Христове Воскресіння припадає на 2 травня. Вважається, що це пізній Великдень. Підготовку до цього свята православні починають за сім тижнів до нього, вступаючи у Великий піст

Саме Воскресіння завжди зустрічають у храмі. Богослужіння розпочинається заздалегідь, а приблизно опівночі починається Великодня заутреня. У зв’язку з умовами пандемії не всі можуть зустріти свято як належить за давніми традиціями. 

Усіх вірян хвилює одне й те саме питання: як відбуватиметься Великодня служба цього року? Поки точних вказівок не було.

За словами головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка, влада не планує закривати храми на Великдень. Однак, навіть якщо храми будуть закриті для парафіян, щоб уникнути зараження, служби проводитимуться в належному порядку в онлайн-режимі й усі охочі зможуть дивитися трансляції. Із таким проханням Київська міська влада вже звернулася до церков усіх конфесій. У мерії просять призупинити проведення масових богослужінь і забезпечити їхнє транслювання на телебаченні й онлайн.

«Ми хочемо, щоб хтось був у храмі з дотриманням усіх обмежень, але хтось повинен залишитися й зовні. Плюс, можливий формат Великодня онлайн, так само як і минулого року», — сказав Ляшко.

Він уточнив, що для церков діятимуть обмеження щодо кількості вірян у храмі.

Водночас міністр охорони здоров’я Максим Степанов прокоментував можливість появи посилених обмежень на Великдень. За його словами, буде введено «особливий режим». Як саме він буде діяти та за яких умов — поки невідомо. Утім, міністр підкреслив, що влада не говорить про нові обмеження.

Водночас мер Києва Віталій Кличко заявив, що столиця вже готує додаткові заходи для того, щоб запобігти інфекційному вибуху після свят.

«Ці правила розробляє комісія з надзвичайних ситуацій міста. І до Великодня ми їх оприлюднимо», — пообіцяв Кличко, але не уточнив, про які саме обмеження йдеться.

Вірян усе ж таки закликають молитися онлайн. На цьому наголошує Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав. Він радить у Великий четвер не виконувати обряду вмивання ніг, у Велику п’ятницю не робити жодних процесій ні в храмі, ні поза ним. У день Пасхи рекомендує проводити Службу надворі. При цьому не робити звичних процесій ні в церкві, ні навколо неї. Однак, якщо карантин цього вимагатиме, то слід залишатися вдома, зазначає Блаженніший Святослав.

Освячувати паски та страви на Великдень можна лише надворі, дотримуючись дозволеної відстані одне між одним.

Ми запитали людей, яке їхнє ставлення до святкування Пасхи в онлайн-режимі та отримали різні коментарі з цього приводу.

«Незважаючи на складну ситуацію з коронавірусом, я все ж таки піду до церкви разом зі своєю сімєю, бо це традиція, яку ми не хочемо порушувати. Паски обовязково потрібно освячувати в церкві, слід бути присутнім на богослужінні», — коментує 50-річна Оксана з Києва.

«Якщо чесно, мене абсолютно влаштовує можливість дивитися онлайн-трансляцію богослужінь. Краще “пересидіти” вдома, а не тинятися багатолюдними місцями. Зараз дуже великий ризик підхопити коронавірус», — ділиться 25-річний киянин Артем. 

У коментарі отець Української Православної Церкви Віктор Кайда вказав, що зараз у храмах дотримуються визначених правил: не впускають більше 10 людей у приміщення, забезпечують дезінфекцію,наявність масок, рукавичок, однак додаткові вказівки, зокрема щодо святкування Великодня, не отримували. 

«Церква не закриється повністю ніколи. Обговорювали проведення богослужінь надворі, щоб люди дотримувалися дистанції, але церква — інституція, як лікарня, вона має завжди працювати, бо сюди люди йдуть зі своїми потребами», — розповів отець Свято-Покровського кафедрального собору Віктор Кайда.

Попри святковий настрій, залишайтеся розважливими та не забувайте, що коронавірус передається повітряно-крапельним шляхом. Інкубаційний період між зараженням та появою перших симптомів становить у середньому 5–6 днів. Дотримуйтеся правил, встановлених МОЗ і місцевою владою, для того, щоб уберегти себе й близьких.

ПОДІЛИТИСЯ: