Перейти до вмісту
Home » Вакцинна дипломатія: загроза російської дезінформації

Вакцинна дипломатія: загроза російської дезінформації

Темпи вакцинації останнім часом набирають обертів. У деяких країнах швидше, у деяких — значно повільніше, проте щодня все більше й більше людей отримують своє перше або друге щеплення. І весь цей процес, звичайно, тісно пов’язаний із внутрішньою та зовнішньою політикою країн-учасниць міжнародних відносин. 

«Хоча політика це не все, але політика присутня у всьому. Особливо за кризових умов, коли правлячі еліти ризикують втратити владу внаслідок масового незадоволення й ворожого налаштування щодо них громадської думки. Тому влада зацікавлена в тому, аби вакцинацією показати свою ефективність, а опозиція робить усе, аби зробити загальновідомими помилки влади. Доки існуватиме коронавірус та інформаційний супровід цієї пандемії, такого стану справ не уникнути», — запевняє провідний науковий співробітник Інституту історії НАН України Андрій Мартинов. 

«Тому влада зацікавлена в тому, аби вакцинацією показати свою ефективність, а опозиція робить усе, аби зробити загальновідомими помилки влади».

Андрій Мартинов

Незмінна роль Росії

У період імунізації всього світу проти COVID-19 РФ усім доступним їй інструментарієм просуває наративи на кшталт «Захід веде війну за вакцини проти Росії», «ЄС дискредитує “Спутнік V”»,  «західні вакцини небезпечні для здоров’я і життя» тощо. 

Для досягнення своїх політичних цілей Кремль активно використовує офіційний Twitter цього препарату. Там, зокрема, зустрічаються заяви про те, що ЄС щоденно атакує «Спутнік V» за згоди політизованого Європейського агентства лікарських засобів (далі — ЄАЛЗ). Пояснення цьому нібито дуже просте: великі фармацевтичні компанії й західні політики знають, що російська вакцина одна з найкращих у світі, а тому страшенно її бояться. 

Не нехтують у Кремлі й атакою на окремих політиків, наприклад, на Єврокомісара Тьєррі Бретона, відповідального за вакцини. Він нібито виступає проти застосування «Спутніка» лише через те, що той розроблений у РФ та ігнорує його вищу ефективність і безпечність, порівняно з деякими препаратами,  зареєстрованими в ЄС.  

У березні цього року низка прокремлівських ЗМІ заявила, що «Захід готує масштабну інформаційну атаку проти російської вакцини “Спутнік V” з інсценуванням загибелі людей», спираючись на «анонімні джерела з Кремля». 

Цей фейк публікували такі видання як «РБК», «Тасс» і, звичайно ж, «Первый канал». 

Ще одним важливим кейсом російської дезінформації стало твердження, що європейці у відчаї від невдалої політики імунізації, а Євросоюз погруз у хаосі й утомі від ковіду. 

Довго смакували на прокремлівському телебаченні можливий зв’язок AstraZeneca з появою рідкісних тромбів. Знімали об’ємні та ретельно відредаговані репортажі з протестами проти карантинних норм, сутичками поліції з громадянами ЄС тощо. 

Що стосується України, то тут найпоказовішим прикладом є посилання російських ЗМІ на слова депутата від «Опозиційної платформи — За життя» Іллі Киви щодо «геноциду українського народу» через відмову використання «Спутніка V». 

І таких інформаційних маніпуляцій, фейків та провокацій дуже й дуже багато. При цьому варто розуміти, що російська «вакцинна дипломатія»  — це не випадкові одноразові акції, а багаторівнева стратегія, спрямована на поширення авторитету і впливу РФ. 

А як просувається імунізація населення в самій Росії?

За даними сайту gogov.ru, станом на сьогодні в Росії 8,82% населення отримали одну дозу вакцини, 5,67%  — дві. Для порівняння: у США вже більше 32% населення повністю імунізовані. 

Тож відкритим залишається питання: чому РФ так активно просуває свій «Спутнік» у світі (а він наразі доступний у 64 країнах), якщо ще не захистила власних громадян? 

Ще місяць тому офіційний представник Кремля Дмитро Пєсков так пояснив цей феномен: «У нас інша динаміка: не стрибкоподібна зацікавленість, а поступова». Він зазначив, що ця обставина є особливістю російської епідеміологічної ситуації. 

Хоч у Росії зареєстровано аж три вакцини проти коронавірусу («КовіВак», «ЕпіВакКорони» і, власне «Гам-Ковід-Вак» під торгівельною маркою «Спутнік V»), населення не поспішає отримувати щеплення, чи то не довіряючи владі, чи то препаратам, чи то вважаючи існування COVID-19 вигадкою. 

Тож, можливо, Путіну не завадило б провести широку агітаційну кампанію в себе вдома та захистити власних громадян, перш ніж агресивно пропонувати «Спутнік» усьому світу.

Загрози від «Спутніка»

За словами Андрія Мартинова, внутрішня неконсолідованість ЄС відкриває широкі перспективи для зовнішніх потуг спробувати впливати на епідемічну, а отже й політичну ситуацію в Євросоюзі і в окремих його країнах.

Наприклад, Словаччина зіткнулася з політичною кризою після того, як дві партії заявили про можливий вихід із коаліції через закупівлю урядом 2 млн доз Спутніка. Згодом прем’єр-міністр Словаччини пішов у відставку. 

«Взагалі коронавірус негативно позначився на “чотирьох свободах” ЄС: вільному пересуванні товарів, капіталів, робочої сили й послуг», — запевняє Андрій Мартинов. Якщо додати до цього дестабілізаційні дії Росії, то з’являється пряма загроза існуванню самого ЄС. 

Щодо ситуації в Україні, то чим жвавіше розгорнеться процес щеплення, чим більше потужностей спрямує влада на щеплення кожного громадянина, тим менше простору ми залишимо Росії для маніпуляцій та пропаганди. 

За словами президента Всеукраїнської Ради Захисту прав і безпеки пацієнтів Віктора Сердюка, наразі в Україні об’єктивно немає можливостей для виготовлення власної вакцини. Натомість експерт запевняє, що зробити ліцензійну копію в нашій країні цілком реально. 

«Навіть більш потужні країни, як Туреччина чи Індія, не створюють власні вакцини. Туреччина взагалі над цим не думає. Для чого? А Індія робить копії. Тобто бере технології, бере ліцензію і робить копію за ліцензією»,  — зауважує Віктор Сердюк. Цей приклад цілком може наслідувати наша держава. До речі, за словами експерта, задля цієї мети в Україні локалізують один із китайських препаратів. 

Отже, щоб захиститися від «Спутніка», українській владі, насамперед, потрібно використати всі потужності для забезпечення українців якісною та безпечною вакциною.

ПОДІЛИТИСЯ: