Пандемія COVID-19 вплинула не лише на світову економіку, медицину, навчання, а й на міжнародний туризм. Із моменту введення першого локдауну українці стали значно рідше їздити на відпочинок за кордон.
Державна статистика та транспортні показники свідчать таке: якщо порівнювати пасажирські авіаперельоти, то у квітні і травні 2020 року українці бронювали в 10–20 разів менше квитків, ніж в останній «мирний» тиждень до оголошення карантину. Сервіси Aviasales й Opendatabot повідомляють, що лише в середині серпня 2020 року, завдяки «сезону відпусток», українські пасажири брали квитки на літак частіше, ніж на початку березня, узимку попри наближення різдвяних свят, українці бронювали місця на 25% менш активно, ніж робили це до пандемії.
Наразі люди шукають тури до країн, куди можна потрапити з мінімальними труднощами: Єгипет, Туреччина, ОАЕ. Зараз більш популярними стали і Домініканська Республіка та Мальдіви. Якщо порівнювати з 2020, то сьогодні відпочинок на цих двох дорогих курортах коштуватиме лише 40 тис. гривень за тиждень на двох за системою «all-inclusive».
«Ми з сім’єю обожнюємо подорожувати і робили це регулярно до початку першого локдауну. Цього року вперше відвідали Єгипет, не скажу, що була в захваті, але наразі вибір країн для відпочинку обмежений, також великим плюсом залишається те, що не потрібно після перельоту перейматися за повторне ПЛР-тестування, ну й звичайно ціна: ми заплатили за тур на чотирьох дорослих у Шарм-ель-Шейх усього 15 тисяч гривень. Дуже вірю, що цього року ситуація покращиться і ми зможемо нарешті відвідати Європу», — говорить Світлана Котовенко.
За останній рік туроператори та самі українці почали більше звертати увагу на внутрішній туризм й мандрувати не дуже популярними напрямками. Наприклад, туристичний клуб «Саквояж» організував відпочинок для понад трьох тисяч туристів у різні міста України.
«Закриття кордонів підштовхнуло людей подорожувати Україною. Кількість звернень до туроператорів щодо внутрішнього відпочинку, хоч і не суттєво, але зросла, це приємно дивує», — коментує тревел-менеджер туристичного клубу «Саквояж» Анастасія Гордуз.
У більшості українців склалася думка, що краще проводити теплі літні вечори та романтичні подорожі за межами країни. Багато хто вирушає до Єгипту чи Туреччини в пошуках кращого відпочинку, навіть не здогадуючись, скільки тут цікавих оригінальних місць із демократичними цінами та чудовими краєвидами ще не відвідано.
Якої статистики нам очікувати цього літа — невідомо. Однак можемо запропонувати місця, де українці зможуть провести відпустку, не виїжджаючи за кордон. Тож — п’ятірка мальовничих локацій України, де можна провести незабутній відпочинок улітку 2021 року.
1. Станіславські скелі
А чи знали ви, що на Херсонщині є навіть гори?
Поєднання високих схилів, золотисто-зелених степових ділянок і дзеркального плеса води створює прекрасний краєвид. Це місце давно припало до душі багатьом фотографам та кліпмейкерам. Тут влаштовують романтичні й весільні фотосесії, пікніки і просто приїздять на прогулянки, щоб на деякий час втекти від навколишньої метушні.
Херсонський Гранд Каньйон розташований між двома херсонськими селами: Станіслав та Олександрівка. Відстань від центру Херсона становить 45 км. Дистанція від Миколаєва — 55 км, від Києва — 560 км. До Станіславських гір можна дістатися як на машині, так і на автобусі. Тут також проводять екскурсію, вартість якої 450 грн.
«Станіславські скелі — неймовірне місце для відпочинку. Я живу в Одесі, але вже декілька років приїжджаю сюди, аби насолодитися цими краєвидами. Якщо відвідуєте це місце вперше, обов’язково бронюйте екскурсію, дізнаєтеся дуже багато цікавинок про херсонські гори», — говорить Олена Коваленко.
2. Лемурійське озеро — рожева мрія Херсонщини
Сьогодні на Херсонщині ще можна знайти території, які залишаються невідомими навіть для більшості мешканців. Лише після початку пандемії українці активно почали приїжджати сюди. Грязі з Лемурійського озера, що збагачені різноманітними корисними мінералами, німці вже давно використовують у косметології.
«Ми маємо такі красиві місця, й, на жаль, не цінуємо їх. За кордоном цю локацію давно перетворили б на черговий метод прибутку та використали б лікувальні грязі та воду для спа-процедур», — житель херсонської області Максим Сказко.
Озеро розташоване неподалік від сіл Григорівка (Чаплинського району) і Нововолодимирівка, на східній частині затоки Сиваш. Лемурійське озеро вважається цілющим курортом міжнародного значення.
3. Кінбурнська коса
Розташована в очаківському районі Миколаївської області. Тут вас чекатимуть пляжі з білим піском, аромати хвойного лісу й степів. До того ж на косі залягають цілющі грязі. Це місце більше підходить для людей, які хочуть тихого та спокійного релаксу. Практично відсутня інфраструктура, пляжні продавці, чути лише звук морських хвиль.
Можна сходити до Національного парку «Білобережжя Святослава» — чудове місце для фотополювання на пелікана, рожевого фламінго, білу чаплю. У районі Очакова також є «Ольвія» — Національний історико-археологічний заповідник, де можна побачити руїни оборонних споруд, міських кварталів і храми грецької колонії 7 століття.
Ви можете доїхати сюди на машині, автобусі або ж переправитися катером. Вартість екскурсії на Кінбурнську косу становить 870 гривень для дорослих, дітям до 12 років надається знижка 20%. Для великих груп більше 10 гостей вона обговорюється індивідуально. «Недарма це місце називають українськими Мальдівами: тут справді неймовірна локація, що дивує своєю красою. Щоліта я намагаюся відпочивати в новому місці, але минулого року через карантин усі шляхи були заблоковані. Тому вирішила помандрувати Україною, й скажу вам, я вдячна пандемії, адже завдяки їй, я побачила наскільки моя країна різнобарвна та мальовнича», — Маргарита Марченко.
4. Синевир
Озеро Синевир — уже давно своєрідна візитка України. Воно розташоване серед пишних лісів Закарпаття, на вершині гори Озірна. Озеро дуже глибоке і чисте, із крутими схилами берегів, порослих ялівцем та буком. Тут можна стати табором із своїм наметом або оселитися в кемпінгу.
Забронювати тур на озеро Синевир на день коштує 549 гривень. За ці гроші ви відвідаєте Синевирський перевал, побачите ведмедів, озеро Синевир, водоспад Шипіт, продегустуєте мінеральну воду в Келечині.
5. Яремче — мальовнича «Перлина» Карпат
Яремче — чудове місто, одне з найкрасивіших місць Західної України. Розташоване воно в мальовничій долині річки Прут у горах на Івано-Франківщині.
Зараз Яремче цікаве гуцульськими традиціями, обрядами — «андріївськими вечорницями», «розколядою», щорічним купальським святом «Гуцульська берегиня».
Тут розташовано понад сорок рекреаційних комплексів, санаторіїв. Яремче приваблює прихильників «зеленого» туризму й людей, які бажають оздоровитися цілющими мінеральними водами.
«Окрім зовнішніх турів, наше турагенство також організовує чудові подорожі Україною. Минулого літа популярністю користувався острів Джарилгач і Кінбурнська коса. Але більшість усе одно обирає для відпочинку Єгипет та Турцію. Українська інфаструктура не користується таким великим попитом, хоча зараз люди стали більш зацікавленими у внутрішньому туризмі», — коментує менеджер турагенства «Coraltravel» Людмила Зикова.
Сьогодні будь-яка поїздка за кордон потребує багато переживать щодо чергового локдауну, ПЛР-тестування, карантинних обмежень. Чимала кількість людей не наважується на подорожі, бо не впевнена в завтрашньому дні. Пандемія вплинула на погляди людей та змусила їх почати цінувати ті природні ресурси й умови, які вони мають.
Ми звикли бачити Україну буденно нецікавою, такою, де практично не залишилося місць для бюджетного та яскравого відпочинку. У той час як іноземці мріють побачити українські краєвиди, ми спішимо податися за кордон.