Перейти до вмісту
Home » Економіка Великої Британії та COVID-19. Що буде далі?

Економіка Великої Британії та COVID-19. Що буде далі?

У 2020 році пандемія коронавірусу COVID-19 сколихнула все світове товариство і призвела до суттєвих змін у всіх сферах нашого життя, зокрема, й в економіці. Не стала винятком і Велика Британія, економіка якої зазнала серйозної шкоди. У цьому матеріалі ви дізнаєтеся, що відбувається з британською економікою й як на неї вплинула пандемія.

Пандемія призвела до вживання відповідних заходів із боку урядів, і кабінет Бориса Джонсона не став винятком. Так був уведений повсюдний режим самоізоляції, що призвело до зниження економічної активності як із боку попиту, оскільки покупці були обмежені в можливості витрачання коштів, так і з боку пропозиції: більшість підприємств або ж скоротила обсяги власного виробництва, або ж узагалі закрилася.

У результаті Національна статистична служба Великобританії повідомила, що в другому кварталі 2020 року валовий внутрішній продукт (далі — ВВП) країни скоротився на 20,4% в порівнянні з попередніми трьома місяцями. Економічний спад у другому кварталі 2020 року в Сполученому королівстві виявився глибшим за інші держави єврозони, в яких квартальне падіння склало 12,1%. Такі показники підтверджують факт найбільшої рецесії в історії Великобританії з 1955 р.

За даними державної статистики, зараз економіка Британії перебуває у фазі одужання, адже обсяги ВВП потроху відновлюються. Численні фінансові й дослідні організації не втрачають надії на майбутнє зростання ВВП країни. Так Королівська Скарбниця під час опитування інвестиційних банків та економічних дослідних організацій з’ясувала, що в середньому прогноз зростання ВВП у 2021 році склав +6,3%. Такі показники вказують на досить високі очікування економічного зростання у 2021 році. Водночас Банк Англії прогнозує зростання ВВП у 2021 році на 7,25% і відзначає, що економіка Великої Британії повернеться до рівня «доковідного» періоду лише у 2022 році.

Наслідки пандемії

На сьогодні важко сказати, якими будуть наслідки спалаху коронавірусу для економіки Великої Британії. Проте деякі твердження можна почути вже зараз. Наприклад, у липні минулого року головний економіст Банку Англії Енді Холдейн висловив думку, що «рубцями» в британській економіці стануть: високий рівень безробіття, що виснажує кваліфікацію робочої сили, скорочення запасів фізичного капіталу й інвестицій у приватний сектор. На думку Холдейна, безробіття — це справжнє лихо, яке призводить до фатальних наслідків.

«Ми все ще в ямі, і ця яма все ще глибока. Ми повинні продовжувати виходити з цієї діри за допомогою політичних заходів та вакцини. Але як тільки ми виберемося, ми не повинні забувати про довгострокові структурні проблеми».

Енді Холдейн

Схожу оцінку представила Організація економічного співробітництва й розвитку, додавши, що попит у деяких секторах, наприклад у туризмі, може довгий час знижуватися, а згортання глобальних вартісних ланцюжків ще більше ускладнить ефективний перерозподіл ресурсів.

Минулого місяця у звіті Банку Англії з кредитно-грошової політики було зазначено, що потенційний обсяг виробництва до кінця 2023 року буде приблизно на 1,75% нижчим у порівнянні з ситуацією, якби пандемії не було.

Управління з бюджетної відповідальності, яке надає незалежну оцінку публічним фінансам, у липні минулого року розробило три сценарії, за якими може відбуватися розвиток британської економіки:

  • Швидке відновлення економіки. ВВП підіймається до рівня «доковідного» періоду в першому кварталі 2021 році при відсутності довгострокового збитку економіці. Такий сценарій імовірний лише при швидкій перемозі над вірусом.
  • Повільне відновлення економіки. ВВП повертається до колишніх показників до кінця 2022 року. Усе ще залишаються актуальними проблеми безробіття і банкрутства підприємств. Але такий розклад подій можливий при ефективній вакцинації та подоланні вірусу не пізніше середини 2021 року.
  • Дуже повільне відновлення економіки. Обсяги ВВП досягають колишніх показників до середини 2024 року. Водночас спостерігається значна втрата інвестицій у приватному секторі й високий рівень безробіття. Такий сценарій імовірний, якщо коронавірус стане ендемічною інфекцією (на зразок грипу) без можливості ефективного лікування.

Вищевказані прогнози були зроблені торік, коли Велика Британія ще не почала масову вакцинацію. Оцінюючи ситуацію з COVID-19 сьогодні, можна припустити, що розвиток британської економіки відбуватиметься за іншим сценарієм.

Пандемія COVID-19 забрала життя одних і кардинально змінила спосіб життя інших. Ці зміни істотно позначаються на структурах споживання, на виробництві та трендах у роботі фірм і підприємств. Банк Англії у своєму звіті розглянув три сфери життя, на які вплинула пандемія: те, що британці купують, що виробляють та як працюють.

Що купують?

У звіті зазначено, що структура споживчих витрат істотно змінилася. Тепер британці стали більше витрачати на товари, ніж на послуги. Крім того, різко впали витрати на розваги й готельні послуги, на транспорт і паливо у зв’язку з тим, що люди стали більше працювати дистанційно. З іншого боку, різко збільшилися витрати на побутові товари та харчові продукти. Смаки й поведінка споживачів змінюються, і тенденції, закладені кризою, можуть залишатися ще довгий час. У 2020 році прискорився тренд на онлайн-покупки, що підвищило рівень конкуренції на ринку, адже відстежувати ціни конкурентів на інтернет-платформах набагато простіше, аніж вивчати ринок наживо.

Що виробляють?

Зі зміною моделі споживання змінюється й модель виробництва. Через те, що праця і капітал спеціалізовані, зміни в структурі виробництва будуть відбуватися повільніше, оскільки робочим потрібен час для перекваліфікації, а капітал потрібно перерозподілити. У деяких секторах це зробити простіше, наприклад інформаційні та комунікаційні технології, машини й будівлі можна легко перемістити з одного сектора в інший. А от більш спеціалізований капітал, яскравим прикладом якого є цивільна авіація і пов’язана з нею інфраструктура, практично неможливо застосувати в інших секторах, що змушує компанії консервувати обладнання до їх звичайного терміну служби. Також, як було зазначено вище, впаде продуктивність економіки та продовжиться банкрутство компаній.

Як працюють?

Торік значна частина людей змінила спосіб роботи — багато хто був змушений працювати в режимі онлайн. Згідно зі звітом Управління національної статистики, 37% британців у квітні працювали дистанційно, а в жовтні 23% людей усе ще продовжували працювати віддалено, хоча до пандемії тільки 5% мали таку форму роботи. Роботодавці очікують, що в майбутньому частка співробітників, що працюють дистанційно, збільшиться у два рази. Банк Англії також зазначає, що робота з дому може продовжити тривалість робочого дня, оскільки працівники не витрачають час на дорогу: у 2018 році середньостатистичний британський робітник витрачав 59 хвилин на дорогу.

Варто додати, що фірми з найбільш постраждалих секторів економіки, таких як, наприклад, готельний бізнес та громадське харчування, змушені запроваджувати нові способи надання послуг. Такі компанії намагаються виживати в умовах, що склалися, вдаючись до безконтактного способу продажу. Якщо такі тенденції збережуться, то вони цілком зможуть вплинути на зайнятість, продуктивність й економічне зростання.

Отже, спалах коронавірусної інфекції став справжнім ударом для економіки Великої Британії. Упала продуктивність, попит і пропозиція, поведінка та смаки споживачів різко змінилися. Підприємствам довелося виживати й пристосовуватися до нових протиепідемічних правил, не кажучи вже про те, що частина з них збанкрутувала і закрилася. Особливого збитку зазнали сфери обслуговування та туризму, які традиційно відігравали чималу роль в економіці країни. Не тільки Велика Британія, але й весь світ стали свідками безпрецедентних явищ: превалювання дистанційної форми роботи над традиційною й небачений розвиток комерційної онлайн-діяльності.

Можна виділити основні тренди і проблеми британської економіки в найближчі роки: зниження обсягів виробництва та, відповідно, ВВП; відносно високий рівень безробіття; криза тих секторів економіки, які більшою мірою постраждали від пандемії; структурні зміни в моделях споживання й виробництва; зростання онлайн-продажів; скорочення обсягів прямих іноземних інвестицій; знецінення фунта стерлінгів (зокрема і через Brexit).

Уже зараз стає очевидним, що Великій Британії потрібно кілька років для відновлення колишньої економічної могутності, особливо за обставин, ускладнених боротьбою з поширенням вірусу.

ПОДІЛИТИСЯ: