Перейти до вмісту
Home » «Маржа» замала, як заробляти?

«Маржа» замала, як заробляти?

14 травня Кабінетом Міністрів України запроваджено встановлення максимальної торговельної надбавки на автомобільні бензини й дизельне паливо. Це одразу викликало суспільний резонанс як серед споживачів, так і серед гравців паливного ринку.

Автомобілісти позитивно відреагували на такі зміни, адже це має зупинити ріст цін на період карантину. У соціальних мережах безліч коментарів, що підтримують цю постанову. Багато аналітичних видань зазначають, що на ріст цін оператори автозаправних станцій (далі — АЗС) реагують швидко, а на зниження собівартості бензинів та дизелів або закривають очі, або зменшення непропорційне до ціноутворювальних базисів. Тому встановлення максимальної торговельної надбавки може зменшити вартість у майбутньому. 

Водночас гравці на ринку відреагували доволі різко. «Регулювання цін — це кам’яний вік!», «Хай собі зарплати відрегулюють» — такі коментарі можливо зустріти скрізь. Окрім цього, деякі спеціалізовані видання заявляють, що регулювання цін стимулює нелегальний ринок палива, з яким влада бореться, а встановлення цих «рамок» не буде об’єктивним для учасників ринку. 

Через це посипалися гучні заяви про призупинення продажів преміального пального деяких крупних операторів (приблизно 650–700 АЗС): OKKO, WOG, SOCAR і KLO. Але всі ці заяви можуть стати лише ще одним приводом піару, бо, як повідомляє НафтоРинок, дія цієї постанови поширюється на автомобільні бензини й дизельне паливо, включені до переліку товарів, що мають істотну соціальну значущість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України. А преміальні марки до цього переліку не входять, а, отже, це ще одна рекламна компанія. Водночас інші оператори, які мають преміальне пальне таких голосних заяв не робили.

За деякими підрахунками, у цих мережах за програмою лояльності знижка на пальне може досягати 4 грн/л. Тоді постає питання: чи дійсно так сильно регулювання цін забере останній хліб в операторів преміального сегменту? На ринку кажуть про чесні стели, адже такі знижки — не норма для будь-якої АЗС. Можливо, на літр пального не варто робити надбавку у вигляді оплати лобіських послуг компанії «Консалтингова група “А-95”»?

У 2020 році компанія-оператор ОККО заплатила їм майже 1,3 млн грн. Так само через свої медіаресурси «А-95» пропагує рейди мінінафтопереробними заводами, що постачають бензин для дискаунтерів. Саме вони головні конкуренти на ринку. Також маніпулює фактами, новинами. Закликає до підвищення акцизу на скраплений газ, що є соціальним паливом. Замовляє антирекламу конкурентів в анонімних телеграм каналах.

Простому споживачеві, який працює в іншій сфері, невідомі ці факти. «Маржа» цих мереж ненормальна навіть для преміального сегменту, а їх стели обманюють покупців. Тому, мабуть, і Кабінет Міністрів вдався до таких дій. У мережі також було чутно про «заправки Коломойського»: ANP, Avias та «Укрнафта». Що нібито вони, як дискаунтери, виграють найбільше від цього. Так, із першого погляду, це очевидно. Але в інформаційному просторі існують матеріали з доказами володіння Коломойським приблизно 20% акцій OKKO. А цей крок влади не можна вважати за ще одну «витівку маріонетки Коломойського».

Ринок палива в Україні має багато проблем, але не лише тіньовий ринок приносить їх. Монополізм великих мереж призводить до надто великих цін на АЗС. Із цим потрібно боротися. Можливо, ця постанова неідеальна, але це також спроба навести лад на ринку, а, отже, й позитивні зрушенням у бік ринкових відносин у паливному секторі.

ПОДІЛИТИСЯ: