Перейти до вмісту
Home » Відставка тижня: депутати проголосували за звільнення Степанова

Відставка тижня: депутати проголосували за звільнення Степанова

18 травня 2021 року Міністра охорони здоров’я Максима Степанова було відправлено у відставку. За це проголосувало 292 депутати всіх фракцій та груп. Винятком стала партія «Батьківщина», депутати якої вийшли із сесійної зали та не брали участі в голосуванні. Та чи стане звільнення Степанова панацеєю від усіх бід? 

Звільнення Степанова не стало несподіванкою, адже планувалося  воно ще з липня 2020, але тоді, як і восени того ж року, не було доведене до кінця. Цього разу все виявилося набагато серйознішим: навіть Президент України Володимир Зеленський просив міністра звільнитися добровільно,  але Степанов міцно тримався за своє крісло та заявив, що піде лише тоді, коли за це проголосує Верховна Рада.

У Степанова були шанси залишитися на посаді, адже ще в грудні 2020 президент висловив йому свою підтримку, сказавши в інтерв’ю тижневику «Фокус», що той — «найміцніший» міністр охорони здоров’я, але зі своїм головним завданням він не впорався. Вакцинація в Україні була провалена. Яскравим прикладом є те, що провакцинувалися в Україні лише 2% громадян — це один із найгірших показників в Європі. Для прикладу, у сусідній Польщі вже вакцинувалося 12,6% населення. Ба більше, кращі темпи вакцинації навіть у Зімбабве — там вакцинувалося 3,99%.

Такий провал у вакцинації став одним із наслідків загострення ситуації з COVID-19 у країні навесні, коли більшість міст України опинилася в червоній зоні. Це похитнуло і без того не стійкі позиції Степанова. Але звинувачуючи в усіх бідах із коронавірусом лише Степанова та роблячи з нього цапа-відбувайла, влада повністю знімає відповідальність із себе.

Давид Арахамія — голова парламентської фракції в ефірі програми «Свобода слова Савіка Шустера» прокоментував тоді ще можливе звільнення Степанова (за чотири дні до звільнення 18 травня).

«Назрів  процес підсумовування. У нас дуже погана ситуація зі швидкістю вакцинацій, у процес вакцинації особисто втручався президент, діставав ці вакцини, спілкувався з виробниками. Коли вони спілкувалися, то неодноразово доводилося, що наше Міністерство охорони здоров’я зверталося трохи пізніше, ніж інші. Можливо, завдяки цьому є затримки в постачаннях. Коли вся країна працює над тим, щоб отримати вакцини, а міністерство трошки гальмує, то потрібно міняти керівництво».

Усе це виглядає як бажання слуг народу підняти рейтинги президента та свої, продемонструвавши, що навіть та мала доза вакцини, яка потрапила до України — це їхня заслуга, а не Степанова. А також показати  рішучість своїх намірів звільнювати з посади міністрів у разі їхньої неефективності.

Та не варто забувати про те, що  влада мала проблеми з правильним розподілом коштів, були проблеми з масками, з апаратами штучної вентиляції легень, медиками через низьку зарплату та їх неготовність за такі гроші ризикувати своїм здоров’ям. Знайшовши крайнього Степанова, влада намагається створити ілюзію, що ті проблеми з COVID-19, які в нас були та досі є — вина однієї людини, але звичайно ж це не так.

Степанов прокоментував своє звільнення на власній сторінці у Facebook так:

«Хочу подякувати всім, хто допомагав рятувати українців протягом цього бурхливого року. Медиків, волонтерів, команду міністерства, усіх, хто боровся з важкими наслідками пандемії й робив свій внесок у здоров’я нації», заявив він.

«Я не отримав підтримки в сесійній залі, але я отримав набагато більше підтримку тисяч лікарів і простих людей по всій країні. У сесійній залі багато у звичній собі манері знову намагалися хайпонути. Тепер уже на мою відставку. Кожен веде себе в міру свого виховання і психоемоційного стану», додав ексміністр.

Замінить Степанова вже ексголовний санітарний лікар України та ексзаступник Міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко. Верховна Рада підтримала його призначення. За це проголосувало 262 народні депутати.

Сам Віктор Ляшко раніше заявляв, що вже має команду та визначив свого наступника. Про це він сказав під час виступу на профільному комітеті Верховної Ради 19 травня.

«Свого наступника на головного санлікаря я визначив, не хотів би озвучувати його прізвище», говорить Ляшко.

Також під час виступу він додав, що в разі призначення главою МОЗ, у нього вже сформована команда та чітко окреслені плани щодо вакцинування:

«Команда цікава, молода, але не хотів би озвучувати. У разі позитивного голосування, хотів би представити медичному  комітету кожного члена нової команди», пояснив Ляшко.

Не забув новий Міністр охорони здоров’я розповісти й про плани щодо вакцинування:

«10 мільйонів щеплень, тобто вакцинують 5 мільйонів українців. Але це як мінімум і гарантовано»,
 наголосив Ляшко.

Призначення Віктора Ляшка на посаду Міністра охорони здоров’я логічне та правильне, адже він уже працював у міністерстві та знає всю внутрішню кухню, йому не потрібно багато часу на адаптацію, а також він зарекомендував себе як ефективний працівник. Тому що саме в його обов’язки входили карантинні обмеження, які виявилися ефективними та дозволили більшу частину України перевести в зелену зону. Усе ж досягнути успіху в боротьбі з пандемією він зможе лише в якісній співпраці з владою, коли кожна зі сторін розумітиме відповідальність за свою роботу.

ПОДІЛИТИСЯ:
Позначки: