Перейти до вмісту
Home » Місія нездійсненна, або як студенти виживають на стипендію

Місія нездійсненна, або як студенти виживають на стипендію

У середньому стипендії в Україні коливаються від однієї до двох тисяч гривень. За даними сайту Міністерства освіти України, мінімальна академічна стипендія за успіхи в навчанні для студентів вищих навчальних закладів становить 1300 гривень, підвищена — 1660 грн, а соціальна — 1180 грн. Звичайно, існують певні винятки, передбачені законодавством, однак вони стосуються лише окремих груп населення.

Разом із цим прожитковий мінімум станом на 2021 рік складає 2189 грн. Проте експерти наголошують, що справжня цифра є значно вищою. Так у січні 2021 року Міністерство соціальної політики оцінило орієнтовний прожитковий мінімум у 4100 гривень. Ціни на все ростуть, а грошові виплати здобувачам освіти залишаються мізерними. Format21 поцікавився, як студенти виживають на такі стипендії та на що їх витрачають. 

Що кажуть студенти?  

«Я отримую близько 1200 гривень стипендії, —  розповідає 18-річна Вікторія Поливяна, студентка Київського національного економічного університету. — Майже 400 грн витрачаю на проїзд, ще 150–200 грн забирає оплата мобільного зв’язку та інтернету. Кошти, які залишаються, йдуть на продукти харчування. Стипендії вистачає максимум на 2 тижні і це якщо сильно економити».  

За словами дівчини, батьки не завжди можуть забезпечити достатнє фінансування. «А студенту хочеться сходити в кіно, кафе, театр, на концерт або просто купити собі книгу, — каже Вікторія. — Якщо жити тільки на стипендію, про це можна забути, оскільки грошей навіть на продукти харчування не вистачить». 

Щоб зекономити на їжі, студенти намагаються якнайбільше харчів привезти з дому, однак, враховуючи ціни на транспорт, поїздки до батьків це і додаткові витрати. 

«Моєї стипендії вистачає на те, щоб два рази на місяць навідатися додому в Луцьк, — ділиться 19-річна Антоніна Семенюк, студентка Київського національного університету імені Тараса Шевченка. — Я отримую 1300 гривень стипендії. На початку першого семестру сподівалася, що цієї суми цілком вистачить, щоб забезпечити себе принаймні продуктами харчування, проте я помилялася».

Зараз, під час дистанційного навчання, більшість студентів удома, тому їхні витрати значно зменшилися. 

«Я навіть почала відкладати стипендію, щоб ці гроші потім витратити на подорож або на одяг, який я дуже хотіла купити, тому стипендія стає таким собі приємним бонусом», — додає Антоніна. 

Однак отримують такий «приємний бонус» далеко не всі студенти, адже в Україні існує так званий ліміт стипендіатів. Академічна стипендія виплачується лише 40–45%  студентів-бюджетників, які набрали більше балів за семестр і розташовані на вищій позиції в підсумковому рейтингу. 

«Різниця між тим студентом, який входить у ці 40%, та тим, який у нього вже не входить, може бути в 0,5 бала або навіть менше. Це дуже образливо й дивно. Чому ти, маючи практично такі ж оцінки, як твій одногрупник, не можеш отримувати стипендію?!» — озвучує ще одне болісне для студентів питання Антоніна Семенюк. 

Проте є й такі студенти, яких розмір стипендії цілком влаштовує. 

«Моя стипендія складає близько 1500 гривень, — говорить Аліна Степанчук, студентка Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. — Це як кишенькові гроші на місяць, які я витрачаю на навчальні потреби (канцелярію, друк) та особисті дрібні витрати. Я вважаю, що стипендія — це бонус для заохочення, а не плата за те, що ми (студенти — ред.) добре навчаємося, тому 1500 грн кожного місяця — це нормальна сума, а найстаранніші можуть отримати підвищені стипендії».

Щоправда, навіть підвищена стипендія не може покрити всіх витрат, а докладати зусиль для її отримання доводиться чималеньких.

«Я отримую підвищену стипендію — це майже дві тисячі гривень, — каже Олександра Горпинич, студентка Житомирського державного університету імені Івана Франка. — Витрачаю ці гроші на проїзд, медикаменти (за станом здоров’я), часом за них купую продукти харчування і раз на місяць роблю манікюр. Якщо вистачає, можу сходити з друзями на піцу, а далі чекаю наступної стипендії. Пробувала відкладати, але не виходить. Іноді витрачаю всю стипендію одразу, якщо потрібно купити щось з одягу чи косметики, але це буває рідко. Мені допомагають фінансово батьки, адже на стипендію навіть теоретично прожити неможливо, якщо говорити про комфортне життя». 

А як за кордоном?

Польща

Рейтингова система діє й у європейських вузах і, до речі, там відсоток студентів, які можуть претендувати на стипендію в рази менший, ніж в Україні. «Для отримання стипендії за успіхи в навчанні має бути середня оцінка 4,7 із п’яти. Кожен факультет встановлює власну планку, і лише  декілька відсотків студентів отримують цю стипендію», — розповідає Максим Гончар (прізвище та ім’я змінене на прохання хлопця), студент з України, що навчається у Вроцлавському університеті.  

За словами хлопця, академічна стипендія в польському виші складає 600 злотих (близько 4 500 гривень). Є ще соціальна стипендія для «найбідніших верств населення», яка становить 900 злотих (близько 6 600 гривень). 

«Дві разом повістю забезпечують всі видатки на навчання, включаючи оплату за гуртожиток, їжу, транспорт та інші потреби», — наголошує студент. 

Цікаво, що в Україні відповідно до законодавства студент, який претендує на декілька стипендій, має право отримувати лише одну — більшу за розміром. А от у Польщі, за словами хлопця, таких обмежень немає, тому можна отримувати декілька стипендій одночасно. 

У Польщі студенти з України часто претендують на соціальну стипендію, адже з українськими доходами отримати її не важко. Для цього потрібно пред’явити довідку про дохід сім’ї, який не перевищує 850 злотих (близько 6 300 грн) на людину. Кожен університет установлює свою суму, але це все таки захмарні кошти для українців, тому більшість студентів з України отримують у польських вузах соцстипендії. 

Чехія

Трохи інша ситуація в Чехії. 19-річна Анна Романчук, студентка Державного технічного університету міста Брно, розповідає: «Моя стипендія складає 2700–3000 гривень (2300 крон), вона виплачується один раз на семестр. Її отримують усі, хто не з Брно. Це, можна сказати, гроші від університету на поїздки додому».

За словами дівчини, у Чехії існують й інші види стипендій, однак отримати їх вкрай важко. «Щомісяця за досягнення у навчанні платять 3000 крон (близько 4000 грн), але на цю стипендію можуть претендувати лише п’ять найкращих студентів з усього факультету. На моєму, для прикладу, навчається чотири тисячі студентів, і тільки п’ятеро з них отримують гроші», — зазначає Анна.

Дівчина переконує, що такої стипендії недостатньо для життя в Чехії. «За гуртожиток потрібно заплатити мінімум 3–4 тисячі крон за місяць. 2–3 тисячі йде на продукти, раз на рік ми платимо за вивіз сміття в місті, а ще проїзний, то виходить мінімум 8000 крон,  якщо дуже слідкувати за бюджетом і нічого особливо для себе не купувати», — каже студентка. 

Анна також наголошує, що 3000 крон — це мінімальна стипендія в Чехії. Її розмір залежить від навчального закладу і міста. Так у Празі вона може сягати від 10 тис. до 20 тис. крон (близько 13–26 тисяч гривень) щомісяця. 

Цікаво, що українці, які навчаються в чеських вузах, повинні кожного року поновлювати документи на тимчасове проживання, а для цього їм необхідно пред’явити чек із банку. «На рахунку повинна лежати сума в розмірі 100 тис. крон. Це мінімум для 12 місяців», — наголошує Анна Романчук.

Нідерланди 

Нідерландська система нарахування стипендій кардинально відрізняється від української та вищезгаданих. 

 «Тут є спеціальні програми, у рамках яких можна отримати стипендії, — розповідає Вікторія Конащук, студентка Університету Твенте, що в Нідерландах. — Студентам не надходить стипендія кожного місяця на банківську картку, як в Україні, вона взагалі не видається на руки, а враховується як знижка за навчання». 

Річ у тім, що навчання як у приватних, так і в державних вузах Нідерландів платне. Вікторія Конащук платить 15 тисяч євро в рік. За словами дівчини, розмір стипендії, отриманої за програмою, складає третину від цієї суми, тобто близько п’яти тисяч євро. 

«Така стипендія виплачується один раз на рік, — каже Вікторія. — Її розмір залежить від спеціальності, на якій навчається студент. Наприклад,  студенти-медики мають більші стипендії, ніж ті, хто навчається на інженерії».

Для того, щоб отримати стипендію, потрібно подати заявку на відповідну стипендіальну програму, яких є безліч. Кожна з них висуває свої вимоги до студентів. Зазвичай, потрібно написати мотиваційний лист, підтвердити відмінні оцінки та вказати інші досягнення. На основі цієї інформації куратори програм обирають, кому давати стипендію, а кому — ні. 

Де беруть гроші студенти, щоб задовольнити всі потреби? 

«Я паралельно з навчанням працюю в університеті у відділі аспірантури  інспектором на пів ставки, — розповідає Тетяна Коваленко (ім’я й прізвище змінене на її вимогу), студентка Одеської юридичної академії. — Отримую дві тисячі гривень». 

Дівчина переконує, що поєднувати роботу з навчанням важко, але вона намагається встигати все. «Працюю в другу зміну, тому на пари всі ходжу. Отримую підвищену стипендію — 1800 грн». 

«Звичайно, батьки допомагають фінансово, але основну частину витрат я беру на себе, — каже студентка Аліна Степанчук. — Працювала ще зі школи на канікулах і зараз під час дистанційного навчання також маю роботу. Звичайно, це впливає на успішність. Я менше беру участь у семінарах, знижується відвідуваність. Та якщо відпрацьовувати пропуски вчасно, то зазвичай проблем немає».

Про яку стипендію мріють студенти? 

«Якби я мала шанс обирати розмір стипендії, то, напевно, це було б п’ять тисяч гривень, можливо, я трохи загнула, але мені здається, що це класно і це дуже мотивує вчитися, отримувати бали, робити додаткові завдання. Хоча в принципі гроші не повинні бути головним мотиватором, проте цієї суми студенту могло б вистачити для хорошого життя в столиці. А оптимально — це 2,5 тисячі гривень», — Антоніна Семенюк. 

«Якщо врахувати, що студент буде абсолютно фінансово самостійний, платитиме за оренду житла, одягу, їжі тощо, то стипендія має складати не менше 10 тисяч грн. Але я звичайно розумію, що це утопія», — Олександра Горпинич.

«Як і кожен студент, я хочу якнайбільшу стипендію, але оптимальною вважаю як мінімум більше 2500 гривень, хоча і на таку суму важко прожити в наш час», — Тетяна Петренко. 

Як бачимо, студентам сьогодні живеться непросто. З одного боку, фінансові труднощі змушують учнів вищих навчальних закладів постійно економити й відмовляти собі в деяких речах, а з іншого — навчають цінувати гроші і раціонально їх витрачати. Як би там не було, підвищення стипендій для студентської спільноти має стати пріоритетним питанням для влади, адже, як одного разу висловився президент Володимир Зеленський: «Молодь є творцем як власного майбутнього, так і майбутнього всієї країни». Щоб воно було світлим, студенти повинні відчувати підтримку держави вже сьогодні. 

ПОДІЛИТИСЯ: