Перейти до вмісту
Home » Справа честі: що ж насправді заважає будівництву метро на Троєщині?

Справа честі: що ж насправді заважає будівництву метро на Троєщині?

Питання про метро на Троєщину вже третє десятиріччя турбує киян. Мешканцям мікрорайону кожного дня потрібно робити безліч пересадок аби дістатися на роботу чи навчання. Роками уряд столиці вдавав, що не має змоги розв’язати проблему з транспортом, проте нещодавно з’явилися перші «хороші» новини. Журналісти Format21 дізналися чи потрібно взагалі будувати метро на Троєщину, та яким чином можна прискорити розв’язання цієї проблеми.

Що відбувається на Троєщині?

Ще в 1970-х роках безперспективні села Троєщина та Вигурівщина, які складалися з одноповерхових будинків без газу та зв’язку, привернули увагу уряду столиці. Уже в наступному десятиріччі майже половину будинків району знесли та почали будувати багатоповерхові «хрущовки». На кожного мешканця квартири мало виділятися 16 квадратних метрів площі, а охочих отримати житло від держави було надто багато.

Тоді стало зрозуміло, що п’яти- та дев’ятиповерхових будинків не вистачить, адже це не лише розтягує транспортну мережу, а й збільшує витрати бюджету. Почалася ера висотних споруд.

Людей багато, масив великий, а транспорту не вистачає. Перший проєкт метро на Троєщину зробили ще в 1974 році. Тоді планувалося побудувати додаткові три станції з пересадкою на «Лівобережній». Проте ці плани залишилися лише мріями.

Із того часу в районі планувалося ще два проєкти з розв’язання транспортного питання. У 1990 році уряд почав будувати лінію швидкісного трамвая, а у 2005 вирішили ці недобудовані колії приєднати до метро. Як ми бачимо, обидві ініціативи залишилися недоробленими.

Що робив уряд задля вирішення проблеми?

Уряд столиці з 1970-х років то починає, то припиняє будівництво нової гілки. Спочатку планувалося збудувати Подільсько-Воскресенський міст. Будівні роботи тривають майже 30 років, проте за звичним сценарієм — процес неодноразово припинявся й відновлювався. Тяжко-важко, але з 2010 року кияни можуть спостерігати значний прогрес — міст майже збудували.

У 2015 році Київська влада виділила майже 10 мільйонів гривень на будування Подільсько-Вигурівської лінії метрополітену, але проєкт заморозили в грудні 2016.

Відтоді мешканці столиці тільки й чують про те, як представники влади «клянуться своєю честю» таки збудувати гілку метрополітену.

У березні 2021 року в програмі «Неофіційна розмова» телеканалу «Дом» заступник міністра фінансів Олександр Кава повідомив, що до 2024 року є можливість запустити першу частину метро на Троєщину. За його словами, на мосту вже збудовано три станції. Кава додав, що потрібне лише бажання столичної влади, а кошти знайдуться.

Кореспондентка Format21 звернулася до Комунального підприємства «Київський метрополітен». Начальник управління стратегічних комунікацій Дмитро Пінчук повідомив, що з 2018 по 2023 роки заплановано розроблення проєктної документації та проведення і затвердження експертизи, а вже потім можна буде визначити терміни будівництва.

Чи потрібен метрополітен на Троєщині?

За майже 50-річну історію будування гілки метрополітен на Троєщині став нездійсненою мрією для мешканців мікрорайону. Деякі з них уже не сподіваються скористатися підземкою на рідних вулицях.

Головний архітектор бюро «Аспект» Тарас Годованець свого часу працював над удосконаленням інфраструктури міста для Київради. На його думку, метро на Троєщині можна збудувати за рік, проте цьому заважає занадто сильна корумпованість місцевої влади.

«Ми живемо у корумпованій країні третього світу. У нас немає жодного проєкту, який би втілювався для людей. Кожну ініціативу потрібно розглядати в першу чергу з точки зору отримання коштів. Вони хочуть провести дороге метро, риючи незрозумілі підземні траншеї та котловани по вулиці Маяковського, робити підземну частину під озером Радунка і так далі. Заявлені 40 років — це якісь космічні цифри. Просто немає бажання розв’язати проблему інфраструктури й киян, допомагати розвитку міста, а виключно відмивати гроші». 

Головний архітектор бюро «Аспект» Тарас Годованець

Насправді проблему вирішити можна швидко та якісно, використовуючи вже наявну інфраструктуру. Зараз на Троєщині вже є трамвайна гілка, яка доходить упритул до нового мосту. Деякі експерти планують з’єднати лінію з нещодавно збудованими коліями. Проте тоді слід зробити розворотний майданчик на вулицях Верхній та Нижній Вал, таким чином поєднавши Троєщину з доведеною до кінця цією частиною моста.

 Але, на думку архітектора, такий варіант буде незручним для жителів Троєщини, адже на цих вулицях немає метро. Це абсолютно ніяк не допоможе розв’язати проблему.

Інший варіант, який також розробляється столичною владою, – сполучити цю трамвайну гілку з Подільською, але вона підіймається вгору до станції метро Лук’янівська. Виходить дуже довгий маршрут, і більшості він не потрібен.

Найшвидший та найкращий варіант, який готувало бюро «Аспект» для Київської влади, полягає в тому, щоб не розглядати Подільсько-Воскресенський міст як автомобільний.

«Від Рибальського острову вже є пілони в сторону метро Тараса Шевченка через затоку. Туди необхідно докласти мостові балки, з’єднати міст і оцю гілку над каналом від острова до станції метро, запустити туди колії метро і закільцювати вже наявною трамвайною лінією, але замість трамваїв пустити наземне метро, як це й передбачалося раніше».

ПОДІЛИТИСЯ:
Позначки: