Перейти до вмісту
Home » Український голос: добірка неординарних музичних виконавців

Український голос: добірка неординарних музичних виконавців

«Go_A» на Євробаченні, здається, довели, що українська музика може бути сучасною, динамічною і цікавою публіці. До національного відбору ще у 2020 році мало хто знав про цей самобутній електро-фольк гурт. 

А які ж ще музичні таланти є в найпісеннішої нації світу? Format21 підготував добірку незвичайних та цікавих українських виконавців, на яких варто звернути увагу. 

«Один в каное»

«Один в каное» — це львівський інді-рок гурт, що утворився ще у 2010 році. У 2016 на світ з’явився дебютний однойменний альбом, до складу якого ввійшло 25 пісень. Учасники колективу називають його «результатом п’ятирічних пошуків вічних сенсів, гаслом яких досі залишаються більше, ніж слова: “Сила в простоті”». 

«Один в каное» об’їздили з концертами всю Україну, завітали в Париж, Прагу, Кембридж, Мінськ, Москву й Ґданськ. А з початку російсько-української війни відмовилися від виступів на території країни-агресора. 

За словами учасників гурту, їхня назва виникла випадково. Солістка Ірина Швайдак читала на просторах Інтернету матеріал про індіанців і наштовхнулася на одне з їхніх імен — Вікенінніш. У перекладі українською — Один у каное. Це ім’я настільки сподобалося Ірині, що вона вирішила дати таку назву музичному колективу.

Зараз гурт працює над новим повноформатним альбомом, а в червні вирушає у всеукраїнський тур «10 років». 

«ДахаБраха»

«ДахаБраха» — це етно-гурт, який випускає свої пісні українською, кримськотатарською, англійською, німецькою та російською мовами. Його режисером, ідеологом і засновником став Владислав Троїцький, що створив перший в Україні незалежний театр «Дах». Назва колективу утворилася зі слів «дати» й «брати».

Учасники колективу пов’язують свою творчість з унікальним стилем — етно-хаосом, що означає хаотичне поєднання етнічних мотивів, експерименти з формою та зміщення усталених, звичних акцентів. 

«Віднайти реальність нового імпульсу в коловороті подій, що ведуть до виродження і смерті ось на що було спрямоване зусилля цього проєкту», — розповідають учасники «ДахиБрахи».

У червні гурт дасть сольні концерти в Миколаєві, Одесі, а також у Варшаві й Кракові. 

«Dakh Daughters»

«Dakh Daughters», так само як і «ДахаБраха», тісно пов’язані з театром «Дах» та Владиславом Троїцьким. З’явився гурт ще у 2012 році, у 2016 презентував свій дебютний альбом «IF», а через три роки — «Air».

Працюють і творять «Dakh Daughters» у жанрах фрік-кабаре й дарк-кабаре. Їхні виступи — це справжні перформанси, що поєднують у собі десятки музичних інструментів, живі емоції на сцені, тексти Шевченка, Бродського, Буковські, Тичини, Андруховича, різні українські діалекти, а також англійську, французьку, російську й німецьку мови. 

За словами однієї з семи учасниць гурту Тетяни Гаврилюк (з інтерв’ю виданню «Liroom»), «Музика та театр це наші важливі дві стихії, які ми синтезуємо»

Орест Лютий

Орест Лютий, справжнє ім’я і прізвище якого Антін Мухарський,  — украй неординарна особистість з унікальним музичним доробком. 

Цей персонаж народився у 2011 році в Одесі під час святкування Дня народження політика Сергія Ківалова, де Антін був ведучим. Організаторка свята тоді грубо звернулася до Мухарського: «Чтобы вы никогда, никогда здесь, в этом городе не смели говорить на этой собачей мове! Что вы себе позволяете? В зале святой Агафангел, Василий Иванович (регіонал Василь Джарти — ред.), жена президента с сыновьями, а вы тут на этой собачей мове! Мы вам не за этот язык деньги платим!» За словами Антіна, уже ввечері того ж дня й народився Орест Лютий. До речі, через свою творчість та ідеологічні погляди він  розлучився зі своєю дружиною Сніжаною Єгоровою.

Тексти пісень Лютого сповнені іронії, бачення автора на українські реалії і боротьби з «рускім міром». 

«Latexfauna»

Дрім-поп гурт «Latexfauna» з’явився у 2015 році, а його учасники починали свій музичний шлях ще в студентські роки. У травні 2018 року вийшов дебютний альбом гурту «Ajahuaska», презентацію якого відвідала Джамала. Однією з особливостей «Latexfauna» є використання суржика, й, хоч багато хто критикує за це музикантів, вони стверджують, що пишуть тексти пісень чесно, щиро, так, як думають, тому суржик став такою собі візитівкою гурту.  

Стасік

Справжнє ім’я Стасіка — Анастасія Шевченко. Дівчині всього лише 27 років, але за цей час вона вже грала в театрі «Дах», встигла побувати на фронті стрільчинею-санітаркою, працювала телеведучою і, нарешті, стала співачкою. 

«Кожна моя пісня це якийсь ряд висловлювань. Наприклад, “Ніж” — історія про те, як сильно може ранити слово “ні”»,  — розповіла Стасік в інтерв’ю для Yabl.

У своїх піснях вона окреслює не тільки свій біль, а й усього народу та всієї країни. І хоча зараз її популярність ще не висока, завдяки таланту й унікальному життєвому досвіду Стасіка вже люблять тисячі українців.

Нагадуємо, що Format21 уже писав про досягнення українського кіно

Читайте також про те, як іноземці сприйняли нашу пісню на Євробачення 2021.

ПОДІЛИТИСЯ:
Позначки: