Перейти до вмісту
Home » Чергове придушення білоруської опозиції: як світ реагує на арешт Протасевича

Чергове придушення білоруської опозиції: як світ реагує на арешт Протасевича

Міжнародна спільнота виявляє занепокоєння щодо арешту Романа Протасевича білоруського журналіста та колишнього редактора Telegram-каналу NEXTA. Він перебував на літаку Ryanair, який білоруська влада змусила здійснити посадку в Мінську. Що зараз відомо про цей випадок?

Спецслужби затримали Романа Протасевича ще 23 травня в мінському аеропорту після повідомлення про мінування літака компанії Ryanair, який був змушений здійснити аварійну посадку на території Білорусі. У самій країні Романа оголошено в міжнародний розшук, його підозрюють в організації масових зворушень. Зараз він перебуває в слідчому ізоляторі Мінська. Дмитро Протасевич, батько затриманого, припускає, що до сина могли застосовувати фізичну силу.

The Washington Post уже встигли порівняти історію Романа Протасевича з історією про вбивство в жовтні 2018 року саудівського журналіста Джамала Хашоггі, який працював на американське видання.

Проте як на це реагують у світі?

Інцидент викликав бурхливу реакцію в ЗМІ й спричинив міжнародний резонанс, особливо серед західних лідерів, дипломатів і політиків. Так у Європейському союзі зазначили, що «це чергова відверта спроба білоруської влади приглушити всі голоси опозиції». ЄС також оприлюднив відповідну декларацію. Тепер Рада ЄС має затвердити рішення про схвалення пакету жорстких економічних санкцій проти Білорусі. Наразі санкції готові підтримати й у Чехії, Латвії, Німеччині, Польщі, Литві, Ірландії та Великобританії.

«Ми закликаємо негайно звільнити пана Протасевича. Здійснюючи цей примусовий акт, білоруська влада поставила під загрозу безпеку пасажирів та екіпажу», — наголосили в ЄС.

Засудили такі дії влади Білорусі і в Північноатлантичній раді НАТО. У відповідній заяві на сайті наголошено, що орган закликає провести незалежне розслідування цієї справи. В Альянсі вважають, що такі дії порушують не тільки свободу слова, але й права людини. Крім цього, такий акт свідчить про недотримання норм цивільної авіації.

«Ми підтримуємо заклики до термінового незалежного розслідування, зокрема Міжнародної організації цивільної авіації (далі — ІКАО). Ми підтримуємо заходи, ужиті союзниками індивідуально та колективно у відповідь на цей інцидент», — Північноатлантична рада НАТО.

Розкритикував рішення про примусове затримання Протасевича і Джо Байден, президент США. На його думку, така подія суперечить усім міжнародним нормам. Офіційний сайт Білого дому вже опублікував його заяву.

«Я приєднуюся до багатьох закликів щодо міжнародного розслідування, щоб з’ясувати повні факти справи. Я вітаю новину про те, що Європейський Союз закликав до цілеспрямованих економічних санкцій та інших заходів, і попросив мою команду розробити відповідні варіанти притягнення до відповідальності винних у тісній координації з Європейським Союзом, іншими союзниками, партнерами та міжнародними організаціями», — йдеться в заяві Байдена.

Президент США підкреслив, що впродовж багатьох місяців білоруські громадяни вимагали демократії, поваги до прав людей і наголошував на збереженні свобод. За його словами США рішуче підтримують опозиційного журналіста й білорусів.

«Я вітаю мужність і рішучість білорусів, які борються за основні права, зокрема журналістів, таких як Роман Протасевич, та опозиційних лідерів, як Світлана Тіхановська й її чоловік Сергій Тіхановський», — сказав він.

Неочікуване затримання Протасевича встиг прокоментувати і самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко. Він запевнив, що дотримувався всіх міжнародних правил та діяв законно, а саме повідомлення про начебто мінування літака надійшло зі Швейцарії. Світлана Тіхановська, лідерка білоруської опозиції, написала, що таке затримання «є операцією спецслужб».

В Україні також відреагували на події останніх днів: було припинено авіасполучення з Білоруссю й заборонено імпортувати електроенергію з країни щонайменше до жовтня. Літакам заборонили проводити рейси в повітряному просторі країни. У Міністерстві закордонних справ України теж занепокоєні ситуацією. Низка країн уже припинила авіасполучення з Білоруссю. Сюди входять Франція, Великобританія, Казахстан, Литва, Естонія та інші.

Нагадаємо, що у 2019 Роман Протасевич виїхав із Білорусі до Польщі. Там він отримав статус політичного біженця. Улітку 2020 канал NEXTA висвітлював протести в Білорусі, після чого на журналіста відкрили кримінальну справу за трьома статтями. Його також підозрюють у нібито «терористичній діяльності».

ПОДІЛИТИСЯ: