Перейти до вмісту
Home » Добре там, де нас нема: як живуть українці за кордоном

Добре там, де нас нема: як живуть українці за кордоном

Хоча немає точних підрахунків щодо того, скільки громадян України мешкає поза межами держави, припускають, що протягом 2020 року кількість населення скоротилася на понад триста тисяч осіб. Однак як оцінюють рівень свого добробуту українці, що зараз мешкають за кордоном, від чого він залежить і наскільки відрізняється в різних країнах? Погляньмо на їхній досвід.

Однією з найпопулярніших країн для проживання є США. Тут українці шукають шляхи заробітку й сподіваються знайти комфортні умови для задоволення своїх потреб. Пріоритетом також є достатнє матеріальне забезпечення родини. Так 42-річна Олена Кірюшина майже два роки мешкає в місті Мурріета в Південній Каліфорнії, де викладає англійську мову в школі, а ще підробляє як репетитор. Її чоловік — пілот, тому вона акцентує увагу на тому, що в США для них є перспективи для професійного розвитку. «Для нас тут існує більше можливостей», — коментує вона. Олена підкреслює, що зазвичай її рівень добробуту залежить від доходів, які отримує вся сім’я. Тобто це заробітна плата, дивіденди, роялті. Про свої витрати українка каже наступне.

«По-перше, ми з родиною орендуємо будинок — це виходить приблизно 2,5 тисячі доларів на місяць. По-друге, ми платимо за страхування автомобілів та кредити. Але загалом, я спокійно можу дозволити собі піти в ресторан, забезпечити дітей гарним одягом. Іноді ми подорожуємо: година від Каліфорнії і будь-яке місце поруч із тобою, зокрема океан та гори», — розповідає вона.

На думку Олени, рівень благополуччя значно залежить від того, де мешкає родина. Наприклад, вона наголошує, що Північна й Південна Каліфорнія дуже відрізняються рівнями доходів. У Північній вони, зазвичай, набагато вищі, як і самі витрати. А Каліфорнія, насправді, — дуже дорогий штат. 

«У Юті або Айові рівень життя й доходів набагато нижчий. А в Південній Каліфорнії для того, щоб родина комфортно існувала треба десь 15 тисяч доларів на місяць. Це середній рівень», — продовжує Олена.

Привабливою країною для українців є Іспанія. Зокрема, тут можна знайти можливості для здобуття вищої освіти. Про особливості перебування в Іспанії ділиться 20-річна Єлизавета Шпількіна, студентка Університету Аліканте. Їй вистачає на навчання, проживання, дозвілля і, якщо заощаджувати кошти, — може помандрувати Іспанією або навіть цілою Європою. Дівчині також вдається відкладати гроші на майбутнє. Крім України вона деякий час навчалася в Литві, але в Іспанії живе вже п’ять років та почувається, за її словами, найкомфортніше. Єлизавета навчається на факультеті природничих наук за спеціальністю «Біологія». Найбільше, що їй подобається в цій країні — можливість здобуття якісної й відносно дешевої освіти з перспективами подальшого працевлаштування.

«Якщо порахувати, на оренду кімнати я витрачаю 160 євро в місяць. На їжу, розваги та житло — орієнтовно 200 євро місяць. А ось те, що справді подобається — моє навчання в університеті, яке коштує 1200 євро за рік», — каже вона.

Доступною для українських громадян європейською країною є Чехія. Серед переваг — стабільний заробіток і можливості кар’єрного росту, високий рівень охорони здоров’я й безпеки. 36-річна Наталія Кушнірук, лікарка-педіатр, що мешкає в Празі вже вісім років зазначає: більшість її витрат у Чехії є такими ж, якими вони були і в Україні. Але заробітна плата — набагато більша. 

«Рівень професійності лікарів тут дійсно високий, а заробляють вони відповідно до своєї кваліфікації. Нам з родиною вистачає на оренду квартири та навіть на подорожі країнами Європи: Хорватією, Австрією, Швейцарією».

Питання еміграції в Україні з кожним роком набуває більшої актуальності, а вибір країни для переселення залежить від багатьох факторів. Нагадаємо, що Format21 уже писав про те, чому українська молодь шукає кращої долі за кордоном і чим студентів не влаштовує українська освіта.

ПОДІЛИТИСЯ: