Перейти до вмісту
Home » Girls run the world, або хто така Даля Грибаускайте

Girls run the world, або хто така Даля Грибаускайте

12 липня 2009 року. Менше тижня тому литовці відсвяткували історичну подію — тисячолітній ювілей країни. Але й сьогодні держава завмерла в передчутті не менш важливої віхи свого життєпису. Очільником Литви вперше стає жінка. 

Це Даля Грибаускайте. Їй 53. Ефектна блондинка з короткою зачіскою, впевненим поглядом та грандіозними планами змінити країну на краще. 

На виборах Грибаускайте здобуває 69 відсотків підтримки виборців. Перша жінка-президент присягає на вірність Литві в сеймі. Через кризу в країні новообрана очільниця відмовляється від пишної інавгурації. Організація події коштує бюджету 8 тисяч євро. 

Даля стає президенткою в час, коли Литва оговтується від економічної кризи. Рівень безробіття сягає 15 відсотків. Це один із найвищих у Європі показників. 

Проте Грибаускайте зуміє не лише вивести країну на новий рівень, а й переобратися на другий термін. Стати впливовою політичною діячкою, яка не боятиметься гостро критикувати агресивну політику Кремля щодо інших держав. 

Вона народилася в сім’ї пожежника та продавчині. Захоплювалася баскетболом і гірським туризмом. Після школи Грибаускайте почала працювати інспектором відділу кадрів у державній філармонії. Проте вже через рік амбітна дівчина вступає до Ленінградського державного університету імені Жданова. Далі вдається поєднувати навчання і роботу. Вона не лише наполеглива студентка, а й лаборантка на хутряній фабриці «Рот-Фронт». 

Після закінчення вишу Грибаускайте повертається до Литви. Свою кар’єру розпочинає на посаді відповідального секретаря Академії наук Литви. Потім вона практично 10 років викладатиме політекономію. Далі буде захист кандидатської і робота в Інституті економіки Литви. 

1991 стане для майбутньої президентки переломним. Далі 35, і вона їде на навчання в Джорджтаунський університет у Вашингтоні. Цього ж року Литва здобуває незалежність. Грибаускайте пробує себе в політиці. Перші кроки стають дуже вдалими. 

Вона завідує економічними зв’язками в Міністерстві закордонних справ Литви, узгоджує договори щодо вільної торгівлі з Євросоюзом. Згодом буде посада уповноваженого міністра в посольстві Литви в Штатах. Ще через кілька років — і Даля стане віцеміністром фінансів та братиме участь у переговорах із Міжнародним валютним фондом. 

Фінансова тема — лейтмотив її діяльності. Після вступу Литви до ЄС Грибаускайте призначать єврокомісаром із питань бюджету. 

Харизма, фаховість й упевненість Далі тільки сприятимуть її популярності. Про неї писатимуть світові медіа, а у 2008 Литва визнає Грибаускайте «жінкою року». 

До виняткових рис діячки належить і прямолінійність. Грибаускайте не втомлюватиметься помічати недоліки в політиці тодішньої влади Литви, але керуватиметься принципом «Критикуючи — пропонуй». 

Коли сама очолить країну, то уріже пенсії та видатки, збільшить податки. Здавалося, народ почне протестувати й категорично з таким підходом не погоджуватиметься. Але Даля зуміє пояснити, чому потрібні такі радикальні дії. Їй повірять. Через кілька років Литва подолає кризу. Рівень життя підвищиться. Тимчасові труднощі литовців виявляться виправданими. 

Як політик, Грибаускайте жорстка і принципова. Вона гостро протистоїть Путіну. Не перестає наголошувати на агресивних діях Кремлях. Даля — хороший друг України. Напевно, через це Росія продукує стільки фейків про президентку Литви. Це й історії про батька-чекіста, і натяки на нетрадиційну орієнтацію. 

Грибаускайте й справді ніколи не була заміжня та не має дітей. Вона скористалася правом, яке століттями захищають жінки. Правом обирати. 

У неї гарна освіта, блискуча кар’єра й авторитет політика. Даля чудово розмовляє англійською, французькою, російською, польською. Має чорний пояс зі східного єдиноборства. 

За строгість і неабияке самовладання Грибаускайте часто порівнюють із Маргарет Тетчер. За аналогією із «залізною леді» першу жінку-президента Литви називають «сталевою магнолією». 

Даля поєднала в собі силу і жіночність, упертість та скромність, простоту й організованість. Вона відвідувала спортивні матчі та укладала міжнародні договори. Прибирала на суботниках і «вимітала» з країни економічну кризу. 

У 2019 Грибаускайте відійшла від президентських справ. Нині вона членкиня комісії ООН та займається міжнародною фінансовою звітністю, а після початку пандемії коронавірусу очолює Фонд боротьби з COVID-19. 

У свої 65 Даля активно працює. Своєю діяльністю вона долає будь-які стереотипи. Для мільйонів жінок Грибаускайте — взірець того, що будь-які висоти можна підкорити. Адже все її життя й кар’єра — це яскрава і дещо буквальна ілюстрація відомого пісенного рядка «Girls run the world!».

ПОДІЛИТИСЯ: