Перейти до вмісту
Home » Рустам Ібадов: Росія не досягає успіхів на полі бою з Україною і не матиме сили атакувати жодну іншу країну

Рустам Ібадов: Росія не досягає успіхів на полі бою з Україною і не матиме сили атакувати жодну іншу країну

Ми продовжуємо в рамках спецпроєкту «Антитеза» публікацію матеріалів нашої спеціальної кореспондентки Айсель Мусаєвої з Баку. Пропонований проєкт дає низку відповідей на «цунамі» російської дезінформації і створює своєрідну медіаплатформу – лінійку інтерв’ю з зарубіжними політичними редакторами, яка розвінчує пропагандистські наративи російського агресора. Сьогодні розмова з Рустамом Ібадовим, ведучим відділу новин телеканалу «Хазар».

Рустаме, що означає для Азербайджану російсько-українська війна?

— Ця війна багато чого змінила в Азербайджані. По-перше, у нашій пострадянській країні, були ті, хто очікував, що деякі групи підтримають Росію. Але цього зовсім не сталося. Азербайджанський народ як велика громада підтримав народ України. У соцмережах наші громадяни масово висловлювали симпатії до української армії та ненависть до дій Росії. Сотні тисяч людей місяцями зберігали у своїх профілях у Facebook український прапор як символ підтримки.

І це відбувалося також, тому що події, які тільки почалися в Україні, були повсякденністю азербайджанського народу довгі 30 років. Адже до 1994 року Азербайджан втратив 20 відсотків своєї землі, а 12 500 людей загинули мучениками. Росія, яка стала причиною цих подій, тепер реалізувала схожий сценарій в Україні. Це суспільно-політична сторона подій, але російсько-українська війна також сильно економічно вдарила по Азербайджану. Треба відзначити, що ціни на цю продукцію зросли в рази для азербайджанської економіки, якій потрібне продовольство, зерно, ліки з Росії та України.

Але офіційний Баку напевне зайняв стриману публічну позицію зумовлену особливим нинішнім безпековим інтересам країни. Так, наша країна не дуже активно на міжнародній арені говорить про російську агресію, але при цьому допомагає Україні нафтопродуктами, пальним і гуманітарною допомогою. Як ви вважаєте, чи прийнятна така політика і чи правильний цей баланс?

— Не тільки Азербайджан, але всі країни дивляться на те, що відбувається у світі, з точки зору своїх національних інтересів. Деякі провірменські сили в Україні використовують ситуацію, щоб створити враження, що Азербайджан займає несправедливу позицію щодо України. Однак ці підходи далекі від реальності. Перш за все, слід зазначити, що незважаючи на те, що Баку має тісні економічні та політичні відносини з Росією, тут проживає 2 мільйони її громадян. Азербайджан має найбільший валютний потік з цієї країни. Але Баку чітко заявив про визнання територіальної цілісності України в усіх міжнародних організаціях. Президент України Володимир Зеленський неодноразово підкреслював, що цінує такий підхід.

По-друге, на відміну від тих країн, які нібито підтримували Україну, а потім продавали зброю російській армії, Азербайджан виявив велику підтримку українцям в питанні постачання нафтопродуктів, які були дуже потрібні цій країні.

Якщо хтось вважає, що Азербайджан краще повинен був створити велику небезпеку для свого народу і держави, просто та явно назвавши Росію загарбником, то це дуже нераціональний і неправильний підхід. Хочу також нагадати, що вірмени, які протягом багатьох років були чиновниками у вищому політичному ешелоні України, скоїли великі злочини проти азербайджанців у цій країні та свідомо приховували їх, підтримуючи сторону вірмен. І хоча Україна заявила про визнання територіальної цілісності Азербайджану, вона також жодним спеціальним документом чи заявою відкрито не засудила агресію Вірменії проти Азербайджану. Тому ті, хто прагне звинувачувати Баку у тому, що він ніби не підтримує Київ, повинні враховувати ці історичні факти. Не забуваймо про розвіддані, що на початку російсько-української війни Єреван направив до Росії 4 військових літаки, які бомбили українські міста та населення. Тому, я вважаю, що немає жодної іншої країни ніж наша, яка б водночас мала тісні робочі стосунки з Москвою, але так палко і сильно підтримувала Україну.

Нині вже дійшло до того, що Росія погрожує західним країнам і світу ядерною зброєю, як ви це оцінюєте?

— Я вважаю, що російська держава стоїть на межі розвалу і загибелі. Росія, ізольована від решти світу через загарбницьку війну, розглядає застосування ядерної зброї як крайній засіб. Мета посилення такої риторики Кремлем полягає в тому, що є сподівання на те, що деякі країни через страх скоротять допомогу Україні.

Але Москва при цьому добре розуміє, що в разі застосування ядерної зброї найбільше постраждають саме росіяни. Тому я не вважаю, що ці загрози будуть реалізованими. На мою думку, всі країни Заходу повинні ще більше об’єднатися і продовжувати підтримувати Україну. А Російська імперія, яка є однією з головних причин усіх війн і конфліктів, які відбувалися за останні триста років, як імперія повинна розвалитися і стати нормальною державою. Адже прості російські громадяни хочуть цього більше за всіх. Бо коли оголосили мобілізацію, знову стало усім зрозуміло, що росіяни думають зовсім не так, як верхівка держави.

Як ви вважаєте, чи є загроза, що ця війна може поширитися на інші частини пострадянського простору?

— Наразі війна йде реально лише на території України, але фактично більшість потужних західних країн так чи інакше представлені у цьому протистоянні. Проте я не прогнозую, що ця війна пошириться на інші пострадянські країни, тому що Росія, яка не досягає успіхів на полі бою з Україною, не матиме сили атакувати жодну іншу країну, особливо за відсутності техніки та озброєння, а головне — мотивованого особового складу.

Як я вже говорив, якщо тиск Заходу на Москву буде сильнішим і ефективнішим, на території цієї імперії можуть виникнути нові держави.

Авторка: Айсель Мусаєва

ПОДІЛИТИСЯ: