Перейти до вмісту
Home » Як спорт допомагає боротись зі стресом?

Як спорт допомагає боротись зі стресом?

Після 24 лютого більшість українців стикнулися з безпрецедентними для свого життя подіями й травматичнии досвідом. Тож рівень стресу в суспільства, безперечно, зріс.

Як же справитися українцям із цим стресом? У пригоді може стати спорт: він допомагає відволіктися від стресу та позбутися напруги. Як це відбувається насправді нам допоможе розібратися фітнес-експертка та дипломована лікарка Уляна Вернер.

Під час тренувань в організмі активно виділяються ендорфіни – нейротрансмітери гарного настрою. Своєю чергою, щоденна фізична активність, навіть у 30 хвилин, знижує вироблення кортизолу – гормону тривоги. Крім того, існує таке поняття, як “кайф бігуна”. Його можна відчути не тільки від бігу, а й від довгої пішої прогулянки, гри в теніс та занять будь-яким іншим спортом.

Коли ваш організм відчуває стрес із ним відбувається наступне:

  • печінка виділяє багато цукру та жирів у кров;
  • у вас прискорюється пульс та підвищується кров’яний тиск;
  • м’язи тіла сильно напружуються;
  • надниркові залози активно генерують адреналін;
  • частішає дихання.

Все це – інстинктивні реакції організму. Первісній людині доводилося тікати від дикого звіра чи боротися з іншими людьми за їжу та вогонь. Але ми не потребуємо такого способу реакції на стрес. Таким чином, норадреналін та адреналін ще довго блукають в організмі, не дозволяючи заспокоїтися нервовій системі.

Але коли ми тренуємося, ми з користю використовуємо стресову енергію, не даючи організму відчувати втому та виснаження від постійної тривоги.

Як тренування допомагають змістити фокус?

Також фізична активність дозволяє відволіктися від джерел стресу (зараз переважно від новин). Ебігейл Марш, професор психології Університету Джорджтауна вважає, що заняття “агресивними” видами спорту (наприклад, бойовими мистецтвами) допомагає пережити психологічні травми.

А ось складнокоординаційні види спорту (кайтсерфінг, фігурне катання, гімнастика, акробатика, гірськолижні дисципліни) допомагають забути про всі зовнішні подразники завдяки тому, що ви фокусуєтесь на правильному виконанні рухів. Командні та ігрові види спорту захоплюють нас завдяки своїй азартній складовій.

Але чи означає це, що для зниження стресу підійде будь-який тип фізичної активності? Ні, є тренування, які краще відкласти.

Потужні силові тренування – й без цього стресові для організму.  Але це не значить, що слід відмовитися від силових навантажень загалом. Насправді, силові тренування з невеликою вагою, навіть вдома, – це відмінний спосіб підтримувати себе у формі та позбавитися від стресу.

Дуже добре у цьому плані працює біг. Завдяки такій фізичній активності ваш мозок насичується киснем, знижується рівень інсуліну та активно виділяються ендорфіни.

Розтяжка та пілатес – також відмінний спосіб зняти емоційну напругу, допомагає сконцентруватися та переключити увагу.

І, насамкінець, плавання – це не тільки про гарний настрій та можливість відволіктися від зовнішніх проблем, а й про правильне аеробне навантаження, зміцнення серцево-судинної системи. Хочу сказати, що навіть невелике 30-хвилинне тренування вдома без спортивного спорядження допоможе вам переключити свідомість та змістити фокус. Достатньо лише робити його регулярно.

Наш психологічний стан безпосередньо впливає на фізичний. Вони пов’язані нерозривно. Саме тому так важливо прислухатися до себе у такі важкі періоди, підтримувати фізичну активність, стежити за сном та харчуванням.

Авторка: Ярослава Малохатко

ПОДІЛИТИСЯ: