Перейти до вмісту
Home » Зміна клімату – настав час діяти

Зміна клімату – настав час діяти

Я впевнений що, мабуть, всі чули щось про зміну клімату чи глобальне потепління. Але чи насправді всі розуміють що це таке, з чим пов’язане, до чого може призвести та, найголовніше, як на це можна вплинути? 

Зміна клімату —  це довгострокові зміни температури та погодних умов. Ці зміни можуть бути природними, але з 1800-х років їхнім основним чинником є діяльність людини. Головним чином спалювання викопних видів палива (наприклад, вугілля, нафти та газу), унаслідок чого утворюються гази, які огортаючи Землю, утримують сонячне тепло і підвищують температуру планети.

У порівнянні з передіндустріальним періодом, температура підвищилась на 1,1°C. На перший погляд здається що це не так і багато, але зміна клімату  означає не лише вищі температури – це тільки вершина айсберга. Оскільки Земля – це система, де все взаємопов’язано, зміни в одній сфері можуть вплинути на зміни у всіх інших. Наразі до наслідків зміни клімату відносять, серед іншого, сильні посухи, брак води, масштабні пожежі, підвищення рівня моря, повені, танення полярних льодів, катастрофічні шторми і скорочення біорізноманіття.

Кожен додатковий градус глобального потепління має значення. У доповіді за 2018 рік тисячі вчених і урядових експертів погодилися з тим, що обмеження зростання глобальної температури на рівні не більше ніж 1,5°C допоможе нам уникнути найгірших кліматичних наслідків і зберегти клімат, придатний для життя. Проте, якщо нинішня тенденція щодо викидів діоксиду вуглецю збережеться, глобальна температура може підвищитися на 4,4°C до кінця століття, що матиме катастрофічні наслідки

Основні причини

 1. Виробництво енергії та товарів

Виробництво електроенергії і тепла шляхом спалювання викопних видів палива, таких як вугілля, нафта і природний газ, є причиною значної частини глобальних викидів. Більша частина електроенергії, як і раніше, виробляється з викопних видів палива; лише близько чверті припадає на вітер, сонце та інші поновлювані джерела.

 1. Виробництво товарів

Теж саме і з виробництвом товарів – викиди утворюються внаслідок спалювання викопних видів палива з метою отримання енергії для виробництва цементу, заліза, сталі, електронної апаратури, одягу, виробів із пластику та інших товарів. Видобуток корисних копалин та інші промислові процеси також є джерелом викидів.

 1. Вирубка лісів

Вирубка лісів під сільськогосподарські угіддя чи пасовища або з інших причин призводить до викидів, оскільки вирубані дерева виділяють накопичений ними вуглець. Через те, що ліси поглинають вуглекислий газ, їхнє знищення також обмежує здатність природи утримувати викиди від потрапляння в атмосферу.

 1. Використання транспорту

Більшість легкових і вантажних автомобілів, суден і літаків працюють на викопному паливі. Саме тому транспорт вважається одним з основних джерел викидів парникових газів, особливо діоксиду вуглецю. Хоча найбільша частина викидів припадає на автотранспорт, частка викидів, що припадає на судна і літаки, продовжує зростати.

 1. Виробництво продовольства

Виробництво харчових продуктів потребує енергії, яка необхідна для роботи сільськогосподарського обладнання. Вирощування сільськогосподарських культур також призводить до викидів, наприклад, під час використання добрив. Також у результаті життєдіяльності великої рогатої худоби утворюється метан, який є потужним парниковим газом. Крім того, викиди утворюються в процесі пакування та розподілу харчових продуктів.

Що можна з цим зробити?

Хоча вплинути на зміну клімату на глобальному рівні можуть лише держави, міжнародні організації та великі корпорації, кожен з нас може зробити свій внесок.

 1. Економте енергію вдома

Щоб скоротити енергоспоживання, зменшіть потужність систем опалення та охолодження, перейдіть на використання світлодіодних ламп та енергоефективних електроприладів, вимикайте світло.

 1. Більше ходіть пішки, пересувайтеся велосипедом або громадським транспортом

Ходьба пішки або їзда на велосипеді замість пересування на автомобілі скоротить викиди парникових газів і, крім того, це корисно для здоров’я. Якщо вам потрібно подолати великі відстані, скористайтеся поїздом або автобусом. Пересування без автомобіля може зменшити ваш вуглецевий слід на 2 тонни CO2 на рік порівняно зі способом життя, який передбачає використання автомобіля. Якщо ви плануєте придбати автомобіль, подумайте про електромобіль: на ринку з’являється все більше і більше недорогих моделей. У багатьох країнах електромобілі допомагають знизити рівень забруднення повітря і виробляють значно менше парникових газів, ніж автомобілі, що працюють на газовому або дизельному пальному.

 1. Споживайте менше, використовуйте речі повторно, ремонтуйте їх і відправляйте на вторинне перероблення

Електроніка, одяг та інші предмети, які ми купуємо, спричиняють викиди вуглецю на кожному етапі виробництва – від видобутку сировини до виготовлення і транспортування товарів на ринок. Щоб захистити клімат, купуйте менше речей, менше викидайте і ремонтуйте те, що можете. 

 1. Використовуйте менше пластику

Одноразові трубочки, пакети, стаканчики, пляшки — все це руйнує екологію. У 2019 році тільки через пластик в атмосферу потрапило 1,8 млрд метричних тонн викидів парникових газів, що становить 3,4 відсотка від загального обсягу викидів у світі. Менше ніж 10 відсотків пластику переробляється, а після того, як він викидається, розкладається пластик протягом сотень років.

 1. Включіть у свій раціон більше овочів

Вживання в їжу більшої кількості овочів, фруктів, цільного зерна, бобових, горіхів і насіння, а також меншої кількості м’яса і молочних продуктів може суттєво знизити негативний вплив на навколишнє середовище. Виробництво рослинної їжі, як правило, призводить до менших викидів парникових газів і потребує менше енергії, землі та води. 

 1. Викидайте менше харчових продуктів

Коли ви викидаєте залишки харчових продуктів, ви витрачаєте ресурси та енергію, що були використані для їх вирощування, виробництва, пакування та транспортування. А коли залишки харчових продуктів гниють на звалищі, вони виробляють метан – потужний парниковий газ. Тому купуйте в розумних обсягах ті харчових продуктів, які вам потрібні, використовуйте те, що ви купили, і компостуйте залишки.

 1. Підтримуйте чистоту і порядок у навколишньому середовищі

Люди, тварини і рослини однаковою мірою страждають від того, що земля і вода навколо них забруднені неправильно викинутим сміттям. Якщо вам доводиться щось викидати, утилізуйте це належним чином. Привчайте інших робити те саме і беріть участь у місцевих акціях з очищення парків, річок, пляжів та інших територій. Щороку люди викидають 2 млрд тонн сміття. Приблизно третина з них завдає шкоди навколишньому середовищу – від засмічення джерел водопостачання до отруєння ґрунту.

 1. Зробіть так, щоб ваші гроші мали вплив

Усе, на що ми витрачаємо гроші, впливає на планету. Ви можете обирати, які товари та послуги ви підтримуєте. Щоб зменшити вплив на навколишнє середовище, обирайте товари компаній, які відповідально використовують ресурси та прагнуть скоротити викиди газу та відходи. 

 1. Підтримуйте екологічні ініціативи та організації

Існує багато організацій як державного, так і міжнародного рівня, які займаються проблемами зміни клімату. Серед найвідоміших WWF (https://wwf.ua/), Greenpeace (https://www.greenpeace.org/), United Nations (https://www.un.org/) та ін.

Джерело: Сайт Організації Об’єднаних Націй (https://www.un.org/)

Автор: Станіслав Воронін

ПОДІЛИТИСЯ: